Minik Bavul – Gezi Rehberi

Baltalimanı Japon Bahçesi

Benim gibi, bu sene de Japonya’ya Sakura mevsiminde gidemedim diye üzülenleri böyle alalım. Evet Japonya’da değiliz belki ama, sakura ağaçları gölgesinde nefes alabileceğimiz bir Japon Bahçemiz var Baltalimanı’nda 🙂

 

DSC_4290
Baltalimanı Japon Bahçesi

 

Japon Bahçesi’nin hikayesi biraz eskilere dayanıyor. 1972 yılında Japonya’nın Shimonoseki şehri ile İstanbul arasında kardeş şehir anlaşması yapılıyor. Bu anlaşmanın sebebi iki şehrin birbirine çok benzemesi oluyor. 2003 yılı ise Japonya’da Türk Yılı olarak ilan ediliyor, bu yılın şerefine Shimonoseki tarafından İstanbul’da bu güzel bahçe kuruluyor. Bahçe uzun süre kapalı kalıyor, çok rağbet görmüyor, belki yeteri kadar da bakım yapılmadığı için insanlar tarafından keşfedilemiyor. 2015 yılı ise, Ertuğrul Fırkateyni’nin 125. yılına denk geliyor, bu sebeple iki şehir birleşip, bahçeyi ortaklaşa restore ediyorlar. (Ertuğrul Fırkateyni’nin hikayesini bilmiyorsanız, Ertuğrul 1890 filmini izlemenizi tavsiye ediyorum.) 2009 yılında ise, bu bahçenin karşılığı olarak, buradan gönderilen lale soğanları ile Shimonoseki’de Türkiye Lale Bahçesi açılıyor.

 

DSC_4360
Shimonoseki Şehri, ilk bakışta İstanbul zannettiniz değil mi itiraf edin 🙂

 

DSC_4332
Sağ tarafta gördüğünüz çardakta oturabilir ya da sol taraftakiler gibi çimlere uzanabilirsiniz 🙂

 

Japon Bahçesi Baltalimanı sahilinde, yaklaşık 6bin m2’lik alan içerisinde yer alıyor. Bahçeye giriş ücretsiz, haftanın her günü yazın 19:30, kışın 17:00 saatlerine kadar ziyaret edilebiliyor.

 

DSC_4287
Japon Bahçesi’nin Giriş Kapısı

 

Bahçe içerisinde Çay Odası, Şelale, Gölet, Çardak gibi alanlar yer alıyor. Çok büyük bir yer olmaması, alabildiğine huzur dolu olmasını engellemiyor. Bahçenin en önemli özelliği ise Sakura yani meyve vermeyen kiraz ağaçlarına ev sahipliği yapıyor olması. Sakura, Japonya’nın sembolü ve doğal güzelliği olarak kabul ediliyor ve bu sebeple ülke dışına çıkarılması yasak. Sadece dostluklarını geliştirmek istedikleri birkaç ülkeye hediye etmişler ve Türkiye’de bu ülkelerden biri. Sakura ağacı, Mart sonunda çiçek açmaya başlıyor ve Nisan boyunca çiçeklerini dökmüyor. Bahçeyi ziyaret etmek isterseniz en uygun zamanlar bu aralar.

 

IMG_3658

 

DSC_4326
Kiraz Çiçekleri

 

thumb_IMG_6625_1024
Bu fotoğrafı Japonya’da yaşayan arkadaşım Özgü’nün blogundan aldım, burada böyle bir bolluk yok tabiki 🙂 Özgü’nün Japonya deneyimlerini paylaştığı bloguna buradan ulaşabilirsiniz 🙂

 

Ben İstanbul’da yaşamama rağmen, çok yakın zamana kadar buranın adını duymamıştım. Kiraz çiçekleri mevsiminin gelmesiyle birlikte ziyaret etmek istedim. Çimlere uzanıp gölet kenarında keyifli vakit geçirmelik, huzur bulmalık bir bahçe, sizde mutlaka bir kiraz çiçeği mevsiminde yolunuzu düşürün isterim, bu yıl için halen geç kalmış değilsiniz 🙂

 

Ulaşım : Baltalimanı ya da Baltalimanı Hastane otobüs duraklarında inerek ulaşabilirsiniz. Emirgan Vapur İskelesinden 10 dakika yürüyerekte ulaşmak mümkün. Kendi aracınızla gelecekseniz otoparkı bulunmuyor.

2 Yorum

 1. Ozgu

  Nisan 22, 2017 - 3:58 pm
  Reply

  Ceren, cok sagol canim paylasim icin ^^ Cok mutlu oldum. Eline saglik, yine cok guzel bir yazi olmus. Birdahaki bahara o zaman, gelin burda canli canli gorun ^^ Eminim cok seveceksiniz.

  • minikbavul

   Nisan 24, 2017 - 7:19 am
   Reply

   Rica ederim Özgü’cüm, asıl ben teşekkür ederim bu güzel fotoğrafın için 🙂 Çok istiyorum, inşallah bir dahaki Nisan ayında orada oluruz 🙂 Bilet almadan önce senin kapını çalarım zaten tavsiyelerin için 🙂 Sevgiler..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir