Minik Bavul – Gezi Rehberi

Berlin Gezi Notları

Gezi Tarihi : Kasım 2014   Gezi Süresi : 3 Gece

Fransa’dan aldığımız Schengen Vizesi’nin devam ettiği günlerde minik bir kaçamak yapmaya karar verdik. Hazır vizemizde var, Cuma günü gidelim Pazartesi günü dönelim, hem yakın hem 3 günde gezilebilecek bir Avrupa Şehri olsun derken Berlin gözümüze çarptı, aklımıza yattı, hemen uçak biletini alıp otel rezervasyonumuzu yaptırdık.

 

Spree Nehri
Spree Nehri

 

THY ile uçtuk, Tegel Havalimanı’nda indik. Tegel, Berlin’in ana havalimanı, bunun dışında bir havalimanı daha var Schönefeld, daha küçük havayolu firmaları bu havalimanına iniş sağlıyor, Schönefeld şehre daha uzak bir konumda yer alıyor.

 

Berlin'in simgesi Ampelmann
Berlin’in simgesi Ampelmann

 

Havalimanında iner inmez Tourist Information’dan Berlin Welcome Card satın aldık. Welcome Card, tüm ulaşım araçlarına binmenizi sağlayan, 48saat, 72saat, 72saat+Müzeler Adası, ve 5 günlük gibi alternatifleri bulunan, AB ve ABC zone olarak iki bölge yada 3 bölgeyi kapsayan bir kart. AB Kart, Berlin’i gezmeniz için yeterli ancak bizim gibi planlarınız arasında Potsdam var ise ABC kart almanız gerekiyor, C bölgesi Potsdam’ı ifade ediyor. Biz 72 saatlik ABC karta iki kişi için 55€ ödedik.

 

Welcome Card ücretleri
Welcome Card ücretleri

 

Berlin Welcome Kartınızı kullanmadan önce önemli bir detayı öğrenmeniz gerekiyor. Berlin’de trene, metroya, otobüse hangi ulaşım aracına binerseniz binin herhangi bir turnikeden geçmiyorsunuz, kimse biletinizi kontrol etmiyor. Ancak, tren ve metrolara binmeden önce, otobüslerin ise içinde, sarı bir bilet kutusu bulunuyor, bu bilet kutusu şu şekilde çalışıyor. Biletinizi satın aldınız, ilk kez bir toplu taşımaya bineceksiniz, bileti sarı kutuya yerleştiriyorsunuz, bu cihaz biletinize tarih ve saat basıyor, bu aşamadan sonra biletinizi herhangi bir işlemden geçirmiyorsunuz, sadece yanınızda taşımanız yeterli.

 

Bilet makinesi
Bilet kutusu

 

Ulaşım sistemi güven üzerine kurulu, biletinizdeki saat üzerinden kaç saat geçerli ise o süre sonunda yeni bir bilet almalısınız.Olur da biletsiz ya da süresi dolmuş bilet ile seyahat ederken yakalanırsanız cezaları oldukça caydırıcı.

Tabi biz bu durumdan bihaber, her gördüğümüz sarı kutuya biletimizi taktık, sonunda biletimiz bu hale geldi, aldığımız tarihi okuyabilene aşkolsun 🙂

 

Welcome Card'larımız :)
Welcome Card’larımız 🙂

 

Potsdam’a giderken trende bilet kontrolü yapıldı ancak sanırım bizim turist olduğumuzu anladıkları için birşey söylemediler, siz bizim yaptığımızı yapmayın diye detaylı bir şekilde anlattım 🙂

Ulaşım konusunu çözdüğümüze göre artık otelimize gidebiliriz 🙂 Oteli booking.com üzerinden Alexanderplatz’de ayarlamıştım, Park Inn by Radisson Berlin. 3 Gecelik konaklama bedeli olarak 240€ ödedik.

 

Odamızın manzarası
Odamızın manzarası

 

Ne yazıkki Tegel Havalimanı’ndan şehre direkt ulaşan tren yada metro hattı bulunmuyor. Bu aşamada otobüs kullanmanız gerekiyor. Biz öncelikle havalimanı önünden TXL otobüslerine binerek Hauptbahnhof’a yani merkez gara ulaştık, buradan metroya binerek Alexanderplatz’e vardık. Otelimiz direkt merkezdeydi ,bu konuda şanslıydık, otelden çok memnun kaldığımız için sizlere de önerebilirim.

 

Canım kocam kuşları beslerken :)
Kocam kuşları beslerken 🙂

 

İlk akşamımızda Alexanderplatz’de turladık, burası Berlin’in en ünlü meydanı, merkezinde büyük bir TV Kulesi (Berliner Fernsehtrum) var. Dilerseniz TV Kulesi’ne çıkıp panoramik manzarayı izleyebilirsiniz. Bizim gittiğimiz dönemde Welcome Card sahiplerine 10€ idi.

 

Berlin metrosu
Berlin metrosu

 

Akşam yemeği için Alexanderplatz’e yakın bir konumda olan Zur Letzten Instanz’a gittik, gelmeden yaptığım araştırmalara göre Napolyon burada bir kez yemek yemiş. Atmosferi müthişti, üşümüş bir şekilde içeri girdik masa istedik ancak rezervasyonumuz yoktu ve bize verebilecekleri en erken tarihin 1 hafta sonrası olduğunu söylediler. Çok üzüldüm, içerisi o kadar sıcak, o kadar güzeldi ki orada bir kere yemek yiyebilmeyi isterdim. Siz gitmeden önce buradan mutlaka rezervasyon yaptırın.

Orası kadar sıcak olmasa da kendimize başka minik bir restoran bulduk Piazza Rossa, çok şirin bir italyan restoranı. İlk gün bocaladığımız için sanırım her gittiğimiz şehirde pizza yiyiyoruz, pizza iyi bir kurtarıcı 🙂 Piazza Rossa, Alexanderplatz’in merkezinde yer alıyor, pizzaları lezzetli, iki pizza iki içecek için ödediğimiz ücret 30€.

 

Piazza Rosso
Piazza Rosso

 

Alexanderplatz her zaman hareketli, cafe bar tarzında çok fazla mekan var, birini seçip akşam güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca büyük bir alışveriş merkezi olan Galeria Kaufhof var, koşarak kendinizi çikolata reyonuna atabilirsiniz 🙂 Bir de kocaman bir Saturn Mağazası, büyük bir tren ve metro istasyonu var.

Meydanda Currywurst satan satıcıları da görecekseniz, currywurst baharatlı sosis ve domuz sosisinden yapılıyor, satıcılar önlerinde taşıdıkları düzenekle sıcak şekilde satışını yapıyorlar.

İkinci günümüzde sabah erkenden East Side Gallery yani Berlin Duvarı’na gittik. Berlin Duvarı, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya geçmelerini önlemek için 1961 yılında yapımına başlanan 46km’lik bir duvar. Utanç Duvarı olarakta biliniyor. 1989 yılında yıkılmış. Bir bölümü sanatçılar tarafından resim yapılarak açık hava müzesi haline getirilmiş.

 

Berlin Duvarı
Berlin Duvarı

 

Günümüzde Berlin Duvarı 1.3km’lik bir özgürlük anıtı ve dünyanın en büyük açık hava müzesi. Spree Nehri kıyısında bulunuyor.

 

DSC_2358

 

Dilerseniz buradan tekne turuna da katılabilirsiniz, Berlin’i özet şekilde görmek açısından faydalı oluyor.

 

Tekne turu buradan yapılıyor
Tekne turu buradan yapılıyor, arkada görünen köprü ise Oberbaum Köprüsü.

 

 

Mercedes Benz Arena
Mercedes Benz Arena, Berlin Duvarı’nın karşısında yer alıyor.

 

İkinci durağımız Museumsinsel yani Müzeler Adası oldu. Burada 4 müze, 1 kilise ve 1 galeri bulunuyor. Müzeler Adası UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Biz adanın en önemlileri olan Berliner Dom (Berlin Katedrali) ve Pergamonmuseum yani Bergama Müzesini ziyaret ettik.

 

DSC_2374
Müzeler Adası’nda bulunan Alte Nationalgalerie yani Eski Ulusal Galeri.

 

 

Berliner Dom
Berliner Dom

 

Berliner Dom, protestan kilisesi, İkinci Dünya Savaşında çok hasar gördüğü için restorasyon çalışması yapılmış. Katedral ziyarete açık, kubbesine de çıkma imkanı var. Bizim gittiğimiz dönemde giriş 7€ idi.

 

DSC_2394

 

Bergama Müzesi’ne girdiğiniz andan itibaren kendinizi Türkiye’de zannediyorusunuz. Çiniler, halılar, işlemeler, detaylar herşey Türkiye’ye özgü. Ayrıca bu müzede Türkçe anlatımda mevcut, müzeye girerken sesli rehberinizi almayı unutmayın.

 

Türkçe rehber
Türkçe sesli rehber

 

DSC_2390

 

Müze 3 bölümden oluşuyor, Klasik Antik Çağ, Antik Yakın Doğu Müzesi ve İslam Sanatları Müzesi. En önemli eserler ise İştar Kapısı, Bergama Zeus Sunağı, Milet’in Market Kapısı ve Mshatta Alınlığı.

 

İştar Kapısı
İştar Kapısı

 

Eserlerin büyük çoğunluğunun çıkarıldığı yer Türkiye ve bu eserlerin Türkiye’den yasal yollarla çıkarılmadığı düşünülmekte. Müzeye giriş ücreti kişi başı 12€.

 

DSC_2385

 

Müze gezimizden sonra biraz mola verelim dedik ve Müzeler Adası’ndan sonra başlayan, Unter Den Linden caddesi üzerinde, Berlin’in en ünlü cafesi olan Cafe Einstein’a gittik.

 

Cafe Einstein
Cafe Einstein

 

Burası çok şirin bir cafe, kahvaltısının çok güzel olduğunu duymuştuk ancak biz vakit bulamadık. Kahvaltılarımızı genelde tren garlarında bulunan sandviç büfelerinden yaptık 🙂 Burada pasta ve kahve ile öğleden sonramızı şenlendirdik 🙂 16€ hesap ödedik.

 

IMG_3063

 

Daha sonra Berlin’in ünlü simgesi Brandenburg Kapısı’na yürüdük. Brandenburg Kapısı, Unter Den Linden’in sonunda, Tiergarten’ın başlangıcında bulunuyor. Tiergarten’ın sonunda ise Zafer Sütunu yer alıyor. Aşağıda haritasını görebilirsiniz.

 

MAP1

 

 

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

 

Siegessaule
Siegessaule

 

Brandenburg Kapısı’nın önünden şehri turlamak için faytonlar kalkıyor.

 

DSC_2403

 

 

Ya da insanlı bisikletler
Ya da sürücülü bisikletler 🙂

 

Brandenburg Kapısı’nın hemen kuzeyinde Reichstag yani Parlamento Binası bulunuyor. Bu bina cam kubbesi ile tanınmakta. Cam kubbe gün ışığını doğrudan parlamento içerisine yansıtıyor, dilerseniz ziyaret edebilirsiniz. Bu parlamento binasının övülen en önemli özelliklerinden biri Adolf Hitler’in buraya hiç ayak basmamış olması.

 

Reichstag
Reichstag

 

Brandenburg Kapısı’ndan Zafer Sütunu’na giden yol üzerinde Tiergarten yani Berlin’in en büyük bahçesi yer alıyor. Zafer Sütunu’na yürüyecekseniz kesinlikle bahçe içerisinden yürümenizi tavsiye ederim.

 

Tiergarten
Tiergarten

 

Bahçenin sonunda Zafer Sütunu’na ( Siegessaule) ulaşacaksınız. Üzerinde yüzü Batı’ya dönük Victoria heykeli bulunuyor, Roma mitolojisinde Victoria Zafer Tanrıçası. Dilerseniz Zafer Sütunu’nun tepesine merdivenlerle çıkabilirsiniz.

 

Siegessaule
Siegessaule

 

DSC_2423

 

Sonraki durağımız Berlin’in en ünlü caddesi olan Kurfürstendamm oldu. Bu cadde üzerinde alışveriş yerleri, ünlü markaların mağazaları, cafeler restoranlar, KADAWE Alışveriş Merkezi ve Batı Berlin’in sembol kilisesi Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche yer alıyor.

 

Yıkık Kilise
Yıkık Kilise

 

Kaiser Wilhelm bir diğer adıyla Yıkık Kilise, 1943 senesinde hava saldırısına maruz kalmış ve sonrasında onarılmamış, bu şekliyle günümüze kadar gelmiş.

Bu cadde üzerinde benim çok sevdiğim Forever 21 mağazası da var, o gün yeterince alışveriş yapmama rağmen tatil boyunca aklım ordaydı 🙂

Akşam yemeği için önceden övgülerini çok duyduğumuz Lutter Wegner’i tercih ettik. Burası Berlin’in bir başka ünlü meydanı olan Gendarmenmarkt’a yer alıyor. Restoran şinitzeli ile ünlü, normal şartlarda rezervasyon yaptırmak gerekiyor ancak biz iki kişi olduğumuz için kolayca masa ayarlayabildiler. Şinitzel tek kelime ile muhteşemdi, özellikle yanında gelen patates salatasına söyleyecek söz bulamıyorum 🙂 Burada 62€ hesap ödedik.

 

Nefis şinitzelim :)
Nefis şinitzelim 🙂

 

Kocamın ördeği :)
Osman’ın ördek yemeği 🙂

 

Üçüncü günümüzde sabah erkenden Potsdam’a gittik, Potsdam Gezi Notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yemyeşil Potsdam..
Yemyeşil Potsdam..

 

Potsdam dönüşü ilk önce, Berlin’in başka bir meydanı olan Potsdamer Platz’e gittik. Bu meydanda kocaman bir Sony Center, Legoland, IMAX Sinema, Film Müzesi, restoranlar ve oteller var.

 

Potsdamer Platz
Potsdamer Platz

 

Legoland
Legoland

 

Potsdamer Platz'den gökyüzüne bakmak
Potsdamer Platz’den gökyüzü

 

Potsdamer Platz’den Checkpoint Charlie’ye yürürken tahta el yapımı ürünler satan bir dükkana rastladık. Erzgebirge Haus, ürünlerine bayıldık, guguklu saatleri ve müzik kutuları çok güzeldi. Sizde uğramak isterseniz konumuna buradan bakabilirsiniz.

 

DSC_2443
Erzgebirge Haus

 

Checkpoint Charlie, Doğu Batı Berlin arasındaki bir geçiş noktası. Aslına bakarsanız burada görülmeye değer pek bir şey bulunmuyor ancak Berlin’e kadar gelmişken uğramamak olmaz 🙂

 

DSC_2446

 

Checkpoint Charlie’nin yakınında bulunan Fassbender Rausch isimli çikolata dükkanı daha ilgi çekici 🙂

 

IMG_3086

 

İçerisi çikolata müzesi gibi, satın almasanız bile mutlaka uğrayın, zaten ister istemez satın almak durumunda kalacaksınız 🙂

 

Çikolatadan Brandenburg Kapısı
Çikolatadan Brandenburg Kapısı

 

Reichstag
Reichstag

 

Sonrasında Holocaust Denkmal’a yani Katlediler Avrupalı Yahudiler Anıtına gittik. Burası Utanç Anıtı olarakta adlandırılıyor.

 

DSC_2493
Katlediler Avrupalı Yahudiler Anıtı

 

Akşamki rotamız ise Türk Mahallesi olan Kreuzberg oldu. Buranın Türkiye’den hiç farkı yok, tabelalar Türkçe, her yerde dönerciler var, sokakta dolaşan insanların hepsi Türk. Berlin’e kadar gelmişken buraya uğramayı ihmal etmeyin, değişik bir deneyim oluyor 🙂

 

IMG_0139

 

Son günümüzde sabah Pfannkuchen yani Berliner yiyerek güne başladık. Berliner, donuta benzeyen, Berlin’e özgü bir pasta çeşidi.

Otelimizin yanında bulunan ve fiyatları hayret edilesi boyutta ucuz olan Primark’tan alışveriş yaptık. Ayakkabılar 2€ idi mesela 🙂

Detaylı gezemediğimiz Unter Den Linden’e gittik ve oradaki Nivea mağazasını keşfettim 🙂 Bu kocam için hiç iyi olmadı 🙂

 

IMG_0142
Nivea’da alışveriş yaparken

 

Berlin’de gitmek isteyipte gidemediğim sadece Schloss Chaulottenburg yani Berlin’in en büyük sarayı kaldı, malesef bunun için vakit bulamadık. Sizin vaktiniz var ise gitmenizi öneririm.

 

Müzeler Adası
Müzeler Adası

 

Berlin genel olarak soğuk, puslu, donuk bir şehir ancak ben böyle şehirleri, yağmurlu havaları çok severim. Bu sebeple olsa gerek Berlin’i çok sevdim.

Bir diğer özelliği ise her yerde Türkler var, hiç yabancılık çekmiyorsunuz, marketlerde Erikli su bile satılıyor, metroda, sokakta, alışveriş merkezlerinde yarı Türkçe yarı Almanca konuşan çok fazla insanla karşılaşıyorsunuz. Kendinizi ülkenizden çok da uzakta hissetmiyorsunuz.

 

DSC_2415

 

Fırsatımız olursa bir daha Berlin’e gitmek isterim. Sizlere de keyifli seyahatlar dilerim 🙂

Sizler için turist haritası da hazırladım 🙂

 

Berlin Turist Haritası
Berlin Turist Haritası

 

Berlin Dünyanın neresinde?

Tagged in:,

22 Yorum

 1. ertan

  Haziran 12, 2016 - 7:26 am
  Reply

  Bir sonraki gezimiz için araştırma yaparken denk geldik, yararlı bilgileriniz için teşekkürler. Eşinize selam.
  Bir de çikolata dükkanı ve Primark ve Nivea mağazalarının konumu olsa idi, işaretleyecektim. Kendimiz bulacağız artık. Hoşçakalın.

  • minikbavul

   Haziran 12, 2016 - 8:32 am
   Reply

   Ertan Bey Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Belirttiğiniz mağazaların konumunu ekledim, yazıda bulabilirsiniz.Hoşçakalın.

 2. Selma Gönen

  Haziran 16, 2016 - 5:57 am
  Reply

  Berlin yolculuğumuz için çok güzel bir rehber notlarınız çok açıklayıcı ellerinize sağlık

  • minikbavul

   Haziran 16, 2016 - 6:26 am
   Reply

   Merhaba Selma Hanım, beğenmenize sevindim, faydalı olabilirse ne mutlu bana 🙂

 3. Bahar

  Eylül 30, 2016 - 9:06 am
  Reply

  Notlariniz harika. Cok tesekkur ederiz.

  • minikbavul

   Eylül 30, 2016 - 9:17 am
   Reply

   Bahar Hanım Merhaba, yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

 4. Gezgin Kadraj

  Aralık 29, 2016 - 10:37 am
  Reply

  2017 Mayıs ayında gideceğimiz Berlin için araştırma yaparken, yazınızla karşılaştım. Oldukça faydalı bilgiler sunmuşsunuz. Teşekküler

  • minikbavul

   Aralık 29, 2016 - 10:51 am
   Reply

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim, fayda sağlayabildiysem ne mutlu bana 🙂 Keyifli bir gezi olmasını dilerim.

   • Gezgin Kadraj

    Aralık 29, 2016 - 12:07 pm
    Reply

    Bu arada 3 gün yeterli oluyor mu ? Biz bir günün tamamını Tiergarten ve Hayvanat Bahçesine ayırlmayı düşünüyoruz, kalan iki günde de diğer yerleri düşünüyoruz.

    • minikbavul

     Aralık 29, 2016 - 12:19 pm
     Reply

     Biz bir günümüzü Potsdam’a ayırmamıza rağmen 3 gün bize yetti ama biz kışın gittiğimiz için Tiergarten’da çok vakit geçiremedik ya da Hayvanat Bahçesine gidemedik. Siz Mayıs ayında gideceğiniz için, imkanınız varsa 4 Gece kalın ve mutlaka Potsdam’ı da görün derim ben, o dönemlerde çok daha keyifli olacağına eminim. Onun dışında Berlin çok güzel bir şehir, biz 3 gece kaldık ama keşke daha fazla kalsaydık diye pişman da olduk 🙂

 5. kadriye sipahioğulları

  Mart 31, 2017 - 9:45 pm
  Reply

  elinize sağlık baştan sona okudum, baya faydası olacak :))

  • minikbavul

   Nisan 3, 2017 - 11:40 am
   Reply

   Merhaba, umarım faydası olur, keyifli seyahatler 🙂

 6. Keşfetsene

  Mayıs 3, 2017 - 4:24 am
  Reply

  Herhalde Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi Berlin. Bir şekilde Berlin’de yaşayan Avrupalı Türkler, Bulgarlar, Romenler Berlin’i daha renkli kılan alternetif kültürü besliyor olsa da, yerel Almanların yarattığı kent, Avrupa’nın en güzel gezilecek yerlerinden birini oluşturmuş. Müzeler, görülecek yerlerin zenginliği, Berlin gece hayatı tümüyle değerlendirildiği, benzersiz bir seyahat destinasyonu.

  • minikbavul

   Mayıs 3, 2017 - 1:43 pm
   Reply

   Merhaba Taflan, yorumun için teşekkür ederim 🙂 Kesinlikle katılıyorum, hem çok güzel bir Avrupa şehri, hemde Türklerin hiç yabancılık çekmeyeceği bir şehir. İlk kez yurt dışına çıkacaklar için de oldukça uygun.

 7. Semratunc

  Mayıs 6, 2017 - 7:14 pm
  Reply

  Cok begendim bilgiler cok net ve detaylı

  • minikbavul

   Mayıs 8, 2017 - 8:35 am
   Reply

   Merhaba, beğenmenize sevindim 🙂 Sevgiler.

 8. volkan yıldırım

  Haziran 19, 2017 - 10:43 am
  Reply

  Berlin Welcome Kartı her makineye bastım.
  Sonuç : Adam okuyamadı ilk tarihi. Trenden indirdi.
  Derdimi anlatana kadar epey dil dökdüm 🙂
  Cezası 60 Euro imiş.

  • minikbavul

   Haziran 19, 2017 - 12:12 pm
   Reply

   Yazımı dönüşte okudunuz heralde 🙂 Bize iyi bir görevli denk geldi sanırım hiçbir şey söylemedi. Size cezayı ödetti mi peki?

 9. Esra

  Ekim 8, 2017 - 5:18 pm
  Reply

  Mrb yaziniz cok guzel ve aydinlatici Ben de berline gitmeyi dusunuyorum. Muzelerde aldiginiz welcomecart ne kadar indirim sagliyor acaba. Ne kadar avantajli

  • minikbavul

   Ekim 9, 2017 - 7:27 am
   Reply

   Merhaba Esra Hanım, yorumunuz için teşekkür ederim. Bizim satın aldığımız welcome card sadece tüm ulaşım araçlarını ücretsiz kullanmamızı sağlıyor ve bazı müze ve atraksiyonlarda indirim imkanı sunuyor. İndirimler %25 ile %50 arasında değişiyor, örnek vermem gerekirse bizim gittiğimiz dönemde Berliner Dom’da %40 indirim yapıyordu 3€’a denk geliyordu, TV Kulesinde %25 indirim yapıyordu o da 3,5€’a denk geliyordu. Kartı satın aldığınız zaman size yanında bir kitapçık veriyorlar, orada tüm indirimler yer alıyor. Umarım bilgiler sizin için faydalı olmuştur. Sevgiler 🙂

 10. Aynur

  Aralık 27, 2017 - 4:26 pm
  Reply

  notlarınızdan çok faydalandık teşekkür ederiz.

  • minikbavul

   Aralık 28, 2017 - 9:37 am
   Reply

   Merhaba Aynur Hanım, notlarımı faydalı bulmanıza sevindim, yorumunuz için ben teşekkür ederim 🙂 Sevgiler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir