Minik Bavul – Gezi Rehberi

Potsdam Gezi Notları

Gezi Tarihi : Kasım 2014

Potsdam, Brandenburg eyaletinin başkenti, Almanya’nın kuzeydoğusunda yer alan minik bir şehir. Kültürel ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin. Potsdam ayrıca Prusya Krallarının (Alman Devleti) eski residansı olarak biliniyor.

Berlin gezimizin üçüncü gününde sabah erkenden yollara düştük, Potsdam’a direkt giden S1 tren hattını kullandık (güncel bilgi: S1 hattı S7 ile değiştirilmiş, gitmeden kontrol etmekte fayda var), Potsdam Hbf durağında indik, 45 dakikalık bir tren yolculuğu sonunda minik şirin bir şehir olan Potsdam’a ulaştık. Tren yolculuğu tam anlamıyla pastoral bir şölendi.

 

İki katlı Potsdam treni.
İki katlı Potsdam treni.

 

Priz bile var.
Priz bile var.

 

Tren garında indik, Tourist Information’dan hemen haritamızı edindik ve gezmeye başladık.

 

Potsdam turist haritası.
Potsdam turist haritası.

 

Potsdam tam anlamıyla bir bisiklet şehri, tren istasyonundan yada bisiklet kiralanan dükkanlardan bisikletinizi kiraladığınızda size kısa ve uzun olmak üzere iki rotalık bir harita veriyorlar. Hangi rotayı seçeceğinize kendiniz karar veriyorsunuz. Vaktiniz var ise, hava da güzelse uzun uzun Potsdam sokaklarında dolaşabilirsiniz.

Biz Kasım ayında gittiğimiz için hava çok soğuktu, yağmur yağıyordu, bisiklet kiralamak istedik ancak havanın soğukluğundan olsa gerek bisiklet kiralanan dükkanlar kapalıydı. Tabana kuvvet koyulduk yola, sokaklar bomboştu, sanki bizden başka kimse yoktu.

 

Potsdam tren istasyonu.
Potsdam tren istasyonu.

 

Potsdam sokaklarında yürümek inanılmaz keyifliydi, her sokak bir sürprizle çıkıyor karşınıza, ah bir de hava soğuk olmasaydı 🙁

Brandenburg kapısından başlayıp eski kiliseye kadar devam eden cadde Brandenburg Straße. Bu cadde de kafeler,restoranlar, alışveriş yapabileceğiniz mağazalar mevcut.

 

Eski şehir, eski kilise.
Eski şehir, eski kilise.

 

İzlediğimiz güzergahta karşımıza ilk çıkan Nauener Tor oldu, uzaktan gösterdi kendini. Bu kapı Potsdam’ın korunmuş 3 kapısından biri, gotik mimarisi örneklerinden.

 

Nauener Tor
Nauener Tor

 

Yakından görüntüsü
Yakından görüntüsü

 

Diğer iki kapı ise Hunters Gate ve Küçük Brandenburg Gate. Küçük olmasının sebebi Berlin’de bulunan kapı ile isimlerinin aynı olması. Küçük Brandenburg kapısının en büyük özelliği, iki tarafının iki farklı mimar tarafından tasarlanması ve tamamen birbirinden farklı olmasıdır. Şehir tarafından ve meydan tarafından kapıya bakarsanız aradaki farkı görebilirsiniz.

 

Hunters Gate
Hunters Gate

 

Brandenburg Gate
Brandenburg Gate

 

Daha sonra bizi Hollandisches Viertel yani Hollanda evleri karşıladı. Yanyana büyük bir intizam ile dizilmiş olan kırmızı tuğlalı evler sokağa çok hoş bir hava katıyor. Bu mahallede 134 tane kırmızı tuğlalı ev mevcut ve Hollanda dışında, Hollanda tarzı evlerin sıralandığı en büyük mahalle kendisi.

 

Hollanda Evleri
Hollanda Evleri

 

Potsdam’da bir de kocaman park bulunuyor Park Sanssouci. İçerisinde çeşitli yapılar, saraylar, göller ve nehirler mevcut.

 

Ne kadar huzurlu değil mi?
Ne kadar huzurlu değil mi?

 

Potsdam minik bir şehir olsa da 20 tane göle sahip ve topraklarının 4/3’ünü yeşil alanlar oluşturuyor.

 

DSC_2475

 

Potsdam’da ki birçok yapı ve bahçe UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

 

Tatlı bir bina
Tatlı bir restoran

 

Yeni yıl süslemeleriyle çok şirin :)
Yeni yıl süslemeleriyle çok şirin 🙂

 

Potsdam’a kışın gittiğimiz için Park Sanssouci içinde bulunan heykellerin neredeyse tamamını göremedik, hepsi koruma amaçlı kutulara saklanmıştı.

Yine kış ve çok soğuk olduğu için tam anlamıyla gezemedik, eminim yazın çok daha güzel ve keyifli oluyordur, umarım bir daha ki sefere yaz aylarında gelebiliriz 🙂

 

Bu göl beni kendine hayran bıraktı..
Bu göl beni kendine hayran bıraktı..

 

Parkta öncelikle Neues Palais karşıladı bizi yani Yeni Saray. Diğer yapılara sonradan eklendiği için Yeni Saray adıyla anılıyor.

Dilerseniz tüm sarayların içini gezebilirsiniz, bize dışardan heybetlerine bakmak bile yetti.

Bir diğer saray Schloss Sanssouci. Eskiden yazlık saray olarak kullanılırmış.

 

Schloss Sanssouci.
Schloss Sanssouci.

 

Son olarak bizim görebildiğimiz Chinese House, bu yapı çok şirin, minicik, en çok beğendiğim yapı oldu 🙂

 

Heykellerini göremesem de :)
Heykellerini göremesem de 🙂

 

O kadar üşüdük ki parkta olan diğer yapıları görmeye mecalimiz kalmadı 🙁 Siz sıcak bir dönemde giderseniz haritada bulunan tüm yapıları keyifle gezebilirsiniz.

 

Üşüdüm çabuk çek pozu :)
Üşüdüm çabuk çek pozu 🙂

 

Kış olmasına rağmen Potsdam’da, bu parkta beni büyüledi. Berlin’e yolunuz düşerse Potsdam’a uğramayı sakın unutmayın, yarım günde olsa Potsdam’a ayırmaya değer.

 

Ağaçta minik bir yeşil var :)
Ağaçta minik bir yeşillik var 🙂

 

 

 

Potsdam Dünyanın neresinde?

6 Yorum

 1. Serhat

  Ağustos 22, 2016 - 1:39 pm
  Reply

  Selamlar bilgiler için teşekkürler. Potsdam için s 7 kullanmamız gerekmiyormu. Bizde bu bayram gitmeyi düşünüyoruzda.

  • minikbavul

   Ağustos 22, 2016 - 2:30 pm
   Reply

   Serhat Bey merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Biz 2014 yılında Potsdam’ı ziyaret ettiğimizde S1 hattı ile gidiliyordu, sizin yorumunuz üzerine araştırınca hattın S7 ile değiştiğini gördüm. Siz bu bayramda gidecekseniz S7 hattını kullanmanız gerekecek. Sevgiler.

 2. Gezgin Kadraj

  Ocak 2, 2017 - 11:01 am
  Reply

  Merhaba,

  Potsdam için yarım gün yeterli olur mu ? Bir de tren yolculuğu ne kadar sürüyor. 20 dk diyen de var, 1 saat diyen de var 🙂

  Teşekkürler

  • minikbavul

   Ocak 2, 2017 - 11:31 am
   Reply

   Merhaba, gezilecek yerler için yarım gün yeterli olur ancak geri dönmek istemeyeceğiniz kadar güzel bir yer 🙂 Bizim tam olarak yolculuğumuz 40-45 dakika arasında sürdü, 20 dakika diyenler hızlı tren ile gitmiş olabilirler.

 3. EBARIŞ

  Şubat 14, 2017 - 6:43 pm
  Reply

  merhaba

  paylaşımlarınız için teşekkür ederim, Ekim ayı Berlin gezimizi için araştırma yaparken sizin sitenize rastladım.Bir çok yerleri çok güzel anlatmışsınız gayet başarılı olmuş :). Benim sormak istediğim Postdam dışında Berline yakın nerelere gidebiliriz zira bizim 6günümüz olucak sanırım epey gezmeye yeticektir. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • minikbavul

   Şubat 15, 2017 - 8:16 am
   Reply

   Merhabalar, yorumunuz için ben teşekkür ederim. Evet 6 gün sadece Berlin için biraz fazla gelecektir 🙂 Potsdam’ı zaten kesinlikle ziyaret edin derim, onun dışında benim gitmediğim ancak okuduğum, izlediğim ve Berlin’e yakın olan Leipzig var. Trenle yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Yine Dresden gidebileceğiniz güzel şehirlerden biri, Dresden Leipzig’e daha yakın, konaklamayı düşünürseniz oradan da geçebilirsiniz. O kadar vaktiniz kalır mı bilmem ama Dresden’e kadar gitmişken Prag’a bile geçebilirsiniz 🙂 Sonuncusu biraz fazla olmuş olabilir ama Leipzig ve Dresden’i rahatlıkla gezebilirsiniz 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir