Şehrin karmaşası ve gürültüsü arasında her hafta sonu farklı bir şeyler yapalım, şehirden uzaklaşalım düşüncesine giriyoruz ancak çoğu zaman gidecek, nefes alacak bir yer bulamıyoruz. Alışveriş merkezlerinde vakit geçirmekten bıktık, şehir parkı desek Gülhane’den başka bilmiyoruz, Eminönü, Balat, Taksim gibi yerlere de sürekli gitmekten gına geldi, orman havası alalım desek Belgrad’dan başka kolayca ulaşabileceğimiz bir orman yok, deniz havası boğaz havası derken aynı yerlerde sıkışıp kaldık. Biz de bu hafta sonu Kilyos taraflarına gidelim, en azından her zaman gittiğimiz bir yer değil, kumsalda yürür fotoğraf çeker, köy içlerinde dolaşırız düşüncesiyle yola çıktık. Şans eseri sahilde Atlıtur At Çiftliği’ne denk geldik, bir an için çok heyecanlanmış olsam da, kapalı olduğunu görünce biraz hayal kırıklığına uğradım 🙁 Oradan köy yoluna girince yeniden tabelaları çıktı karşımıza ve bu tabelalar bizi köy içinde yer alan küçük şirin bir tesise götürdü. Meğer kış aylarında sahilde bulunan tesisleri kapalıymış, bu minik yerden hizmet veriyorlarmış, öğrenmiş olduk.

 

Ortada avlusu olan, atlarla keçilerle ördeklerle kuşlarla çevrili binalardan oluşan çiftlik 🙂

 

Atlıtur, Sarıyer Gümüşdere Köyü’nde yer alan, 2003 yılında kurulmuş bir binicilik kulübü. Ata binmeyi biliyorsanız burada turlara katılabilir, serbest binicilik yapabilir, bilmiyorsanız ata binme eğitimleri alabilir, seyisler eşliğinde gezintilere çıkabilirsiniz. Ata binmekle ilgilenmiyor, sadece temiz havasını soluyayım, atları seveyim diyorsanız çok şirin bir misafirhanesi var, burada sabah kahvaltısı dahil olmak üzere yiyecek içecek servisi yapılıyor. Her mevsim güzel olan çiftlikte, kışın içerisinde odunlar çatırdayan sobanın etrafında keyifli vakit geçirebilir, sıcak havalarda doğanın güzelliği karşısında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Çocuğunuz varsa, Atlıtur’un Pony Kid Club adında bir çocuk kulübü de mevcut, at ile tanışıp küçük yaşta ata binmeye başlamaları ya da doğum günlerini bu çiftlikte atlarla birlikte kutlamaları mümkün 🙂

 

Çiftliğin restoran bölümü nasıl huzurlu anlatamam.

 

Atlıtur’un ata binmek isteyenler için çeşitli tur programları mevcut. Örnek vermek gerekirse sabah kahvaltısı ile birlikte alınan 15 dakikalık ata binme turu 75TL, yarım saatlik kilyos sahil turu 100 TL, bir saatlik doğada ve kumsalda ata binme turu ise 200TL. Bu turlar dışında özel günler için at kiralama hizmetleri de mevcut, buradan websitelerine ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz, turlara katılmak isterseniz rezervasyon yaptırmayı da ihmal etmeyin.

 

Arkada görünen hayatımda tanıdığım en sıcakkanlı köpek olan Tarçın 🙂

 

Kısırkaya Plajı

 

Açık konuşmak gerekirse ben bugüne kadar hiç ata binmedim, çok heybetli olmaları ve yükseklik korkum sebebiyle üstlerinde kendimi hep güvensiz hissedeceğimi düşünüp denemeye cesaret edemedim. Bir gün o cesareti kendimde bulup denemeyi çok istiyorum. Ata binmiyorum ancak atları çok seviyorum, genel olarak hayvanları çok seviyorum, onlarla ilgilenmeyi, beslemeyi, karşılıksız sevgilerini seviyorum. Bu sebeple doğada geçirdiğim hafta sonları benim için çok kıymetli oluyor. Bu hafta sonu da öyle oldu, inanılmaz huzurlu ve keyifliydi, böyle bir imkan yarattıkları için tesis sahiplerine buradan teşekkür etmek istiyorum. Bir dahaki sefere kahvaltı etmek için kapılarını çalacağız, yine aynı güleryüz ve samimiyeti göreceğimizden şüphemiz yok 🙂

 

 

Ulaşım : Sizler de çiftliği ziyaret etmek isterseniz, araç ile tünelden geçip Kilyos tabelalarını takip ettikten sonra Gümüşdere yol ayrımına girip yazlık tesise ulaşabilir, mahalle içerisine girdiğinizde Atlıtur tabelalarını takip ederek bizim gittiğimiz kışlık mekana ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile Hacıosman metro çıkışından 152 numaralı otobüse binerek Gümüşdere Köy İçi durağında inerek ulaşabilirsiniz. Umarım sizler de bizim gibi çok keyifli vakit geçirirsiniz.

 

Bu minikler kapı açıldığı an nasıl etrafa dağıldılar nasıl coştular anlatamam 🙂