Gezi Tarihi : Ağustos 2015 Gezi Süresi : 1 Gün

Uzun zamandır eşimle kamp yapmak istiyorduk, gerekli tüm malzemelerimizi aldık ve araştırmaya başladık.

Hem İstanbul’a yakın olsun, hem doğal olsun istedik ancak bunun pek de mümkün olabileceğini sanmıyorduk.

Kısa bir araştırma yaptıktan sonra Erikli Yaylası’nı buldum. Erikli Yaylası, İstanbul’a 2 saat uzaklıkta, denizden 600m yükseklikte, Yalova-Çınarcık-Teşvikiye Köyü’ne bağlı minik bir yayla.

Cumartesi öğlen ilk kamp deneyimimiz için yollara düştük.

Öncelikle alışveriş işini yolda halledelim derseniz, Çınarcık’ın girişinde bulunan Migros son şansınız, oradan sonra yol üzerinde herhangi bir market bulunmuyor.

Market alışverişinizi yaptıktan sonra haber vermeniz gereken yakınlarınız varsa orada arayın, Çınarcık’tan sonra yayla yoluna dönmenizle birlikte telefonunuzda servis olmadığını göreceksiniz, panik yapmayın kamp boyunca telefonunuza hiç servis gelmeyecek, bizim gibi doğa ile başbaşa kalacaksınız 🙂

Yayla giriş ücreti bir gece için 15TL. İçeride elektrik yok. Tuvalet var ancak girişi 1 TL, akşam 7’den sonra görevli gittiği için ücretsiz kullanabilirsiniz ama elektrik olmadığı için karanlık, yanınızda mutlaka el feneri, çadır lambası getirmelisiniz. Kamp alanının da herhangi bir aydınlatması bulunmuyor.

Yaylanın ortasından bir dere akıyor, kampçılar çadırlarını bu derenin etrafına kuruyorlar. Sabah kamp alanını inekler basabiliyor, çadırın kapısını açar açmaz karşınızda inekleri görürseniz şaşırmayın 🙂

 

Çadırlarımız 🙂

 

Yaylada kamp alanı dışında bir de piknik alanı bulunuyor, piknik alanında kendin pişir kendin ye tarzında işletmeler de mevcut, burada sabahları odun ateşinde köy ekmeği pişiriliyor, kesinlikte alıp denemenizi tavsiye ederim, ekmekleri çok lezzetli.

Kamp alanında, piknik alanında bulunan masalardan yok, kendiniz masa ve sandalyelerinizi yanınızda getirmelisiniz.

Biz akşam mangal yakacaktık ancak kömür almayı unuttuğumuz için odun parçaları toplamaya başladık. Topladığımız odunlar kuruydu, çatır çutur kırılıp, çıtır çıtır yandılar, yani kömüre gerek yok, kamp ateşi yakmak çok kolay.

Bizim gittiğimiz dönemde yayla çok serin değildi, akşam geç ve sabahın erken saatleri için yanınıza hırka, polar vs. almanız yeterliydi.

Bizim ilk kamp deneyimimiz olduğu için şişme yatak almayı akıl edemedik, uyku tulumlarımızın altına mat aldık ve sırtımıza batan taşlarla otlarla uğraşmaktan uyuyamadık 🙁

Kamp dönüşü ilk işimiz şişme yatak almak oldu, neyse ki bir dahaki kampta bu sıkıntıyı yaşamayacağız 🙂

Erikli Yaylası’nda birden çok şelale bulunuyor, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için parkuru da mevcut. Düz bir parkur, zorlayıcı herhangi bir yeri bulunmuyor. Pazar günü biz de parkurda yürüyüp şelaleye ulaştık. Şelalenin çeşitli seyir noktaları ve fotoğraf çekim alanları var, yürürken bunlara denk geleceksiniz ve parkur sonunda karşılaştığınız manzara aşağıdaki gibi.

 

Canım kocam şelalede 🙂

 

Fotoğraf çekim alanı

 

Erikli Yaylası o kadar doğal bir ortamki yapacak başka aktivite bulunmuyor. Bol bol uyuyup dinlenebilirsiniz, kitap dergi vs. okuyabilirsiniz, telefonlarınızda servis olmadığı için sadece fotoğraf çekmek için kullanabilirsiniz, bizim gibi grup halinde gittiyseniz tabu, okey, kağıt vs. getirip oynayabilirsiniz.

Kısacası doğa ile başbaşa kalayım, sosyal medyadan hatta insanlardan uzak olayım, biraz kafamı dinleyeyim derseniz Erikli Yaylası bunları yapmanız için ideal 🙂

 

Erikli Yaylası’nda kamp yapacaklar için aşağıya naçizane tavsiyelerimi ekledim.

  • El feneri getirmeyi unutmayın.
  • Masa ve sandalyelerinizi kendiniz getirin.
  • Çadırı kurmadan önce, kuracağınız yeri mutlaka süpürün.
  • Mutlaka şişme yatak ya da şişme mat alın.
  • Gece yatarken dışarıda yemek bırakmayın, inekler dahil tüm hayvanları çadırınıza çekebilirsiniz.
  • Elektrik yok, telefon çekmiyor, market yok unutmayın.
  • Sivrisineklere karşın yanınıza mutlaka Off benzeri ürünler alın.
  • Son olarak kamp ateşi için marshmallow getirmeyi unutmayın 🙂

Şimdiden keyifli kamplar dilerim 🙂

 

Erikli Yaylası nerede?