Bu sene eşimle evlilik yıldönümü yemeğimizi yemek için Galatasaray Adası’nı, bir diğer adıyla Suada Club’ı tercih ettik. Galatasaray Adası, gözümüzün önünde olan ancak daha önce ziyaret etme fırsatımız olmayan bir yerdi, hem bu sebeple hemde boğazın ortasında yemek yemenin romantik olacağını düşündüğümüz için seçimimizi adadan yana kullandık. Çok güzel bir gece geçirdiğimiz için, sizlerle de paylaşmadan edemedim 🙂

 

IMG_1557

 

Galatasaray Adası, İstanbul’da yaşayan bizlerin, köprüden her geçişimizde gördüğümüz, Kuruçeşme’nin tam karşısında yer alan, iki kıta arasında bulunan bir ada. Adanın tarihinden bahsetmek gerekirse, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz, 1872 yılında adayı Saray Baş Mimarı Serkis Kalfa’ya hediye etmiş, Serkis Kalfa adanın üzerine üç katlı bir köşk inşa ederek burada yaşamaya başlamış ve adanın adı ‘Serkis Bey’in Adası’ olmuş. Birinci dünya savaşından sonra Serkis Bey’in varisleri adayı Vapur İşletmesine kiraya vermiş ve uzun yıllar kömür deposu olarak kullanılmış. Zamanın ‘Cennet Köşesi’ olarak da bilinen ada, son olarak 1957 yılında Galatasaray Spor Kulübü tarafından satın alınarak sosyal tesis haline getirilmiş.

 

Serkis Bey'in Evi
Serkis Bey’in Evi

 

Adaya ulaşım Kuruçeşme’den kalkan tekneler ile ücretsiz şekilde sağlanıyor. Kuruçeşme Parkı’nın içinde bulunan iskeleden, neredeyse 10 dakikada bir tekne kalkarak yaklaşık 2-3 dakika içinde adaya ulaşıyor. Dilerseniz kendi özel teknenizle de adaya yanaşabiliyorsunuz 🙂 Adaya giriş ücreti bulunmuyor, herhangi bir üyelikte gerekmiyor, dileyen herkes gidebiliyor.

Adada 6 adet restoran yer alıyor, bunlar Suda Kebap (Kebap Restoranı), Aslan Restaurant (Ege Lezzetleri), Mezzaluna (İtalyan Restoranı), G Balık (Balık Restoranı), Itsumi (japon Mutfağı) ve 360 İstanbul (Dünya Mutfakları). Biz bu restoranlar arasından, italyan mutfağını sevdiğimiz için, Mezzaluna’yı tercih ettik. Genel olarak yemeklerinden ve hizmetinden memnun kaldık. Rezervasyon şart değil ancak güzel bir masada oturmak istiyorsanız aramanızı tavsiye ederim. Ben rezervasyon yaptırdım ve deniz kenarında bir masada oturduk, arkamızda Boğaz Köprüsü, önümüzde FSM Köprüsü, sağımızda Kuleli Askeri Lisesi, solumuzda Kuruçeşme manzarası vardı, gerçekten çok güzeldi, akşam olup ışıklar yanmaya başlayınca çok daha güzel bir hal aldı. Fiyatlarına gelirsek, ana yemekler 40lira ile 80lira arasında değişiyor, tatlılar 30lira, kahve 15lira civarında, başlangıçlar 20lira civarından başlıyor, diğer restoran menülerininde benzer fiyatlarda olduğunu düşünüyorum ancak deneyimlemedim.

 

IMG_1564

 

Adada restoranlar dışında bir de havuz bulunuyor, yazları en çok tercih edilmesinin sebebi havuz oluyor, kim boğazın ortasında böyle bir manzarada hemde deniz suyunda yüzmek istemezki 🙂 Tabi her güzel şey gibi bunun da bir bedeli var, havuza giriş ücreti hafta içi 100TL iken hafta sonu 120TL oluyor.

 

Görsel Google'dan alıntı.
Görsel Google’dan alıntı.

 

Onun dışında Suada her türlü etkinliği düzenleyebileceğiniz, yazları düğün, mezuniyet törenleri, kutlama organizasyonları eksik olmayan bir yer. Sizde bu tür faaliyetler için iletişime geçebilirsiniz.

Benim adada en çok hoşuma giden, adaya adım attığınız andan itibaren herkes sizinle ilgilenmeye başlıyor, çalışanların hepsi çok kibar ve güleryüzlü, buradan memnun kalmadan ayrılmak zor gibi gözüküyor.

Sizde güzel bir akşam geçirmek için Galatasaray Adası’nı tercih edebilirsiniz. Sormak istediğiniz bir konu olursa ya da eklemek istediğiniz, yorum bırakabilirsiniz 🙂

 

 

IMG_1554