İstanbul ve Bursa’ya yakın olması sebebiyle Kocaeli yılın her döneminde ziyaret edilebiliyor, hafta sonu kaçamakları, günübirlik geziler, kısa sömestir tatilleri için ideal bir durak. Özellikle bahar ve yaz aylarında doğada vakit geçirmek, temiz hava almak, şehrin gürültüsünden biraz da olsa uzaklaşmak için çok fazla seçenek sunan destinasyon, kış aylarında ise kayak tatili için ideal bir ortam sağlıyor.

Kocaeli merkezinde İzmit Saat Kulesi, Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, Gayret Gemi Müzesi, Osman Hamdi Bey Müzesi, Eskihisar Kalesi, Orhan Cami gezilecek yerlerin başında geliyor.

Şehir merkezi dışında nereleri gezebiliriz derseniz ilk olarak Ballıkayalar Tabiat Parkı ile başlayabiliriz. Burası hem piknik yapabileceğiniz hem de trekking ve tırmanış yapma imkanı bulunan, bir taraftan akan nehrin sesi ile huzur bulurken diğer taraftan arkadaşlarınızla macera yaşayabileceğiniz doğal kalmış yerlerden biri.

Kamp yapmak isterseniz yazın ortasında bile çok serin olan Kuzu Yaylası’nı tercih edebilirsiniz. Burada yer alan çeşitli parkurlarda doğa yürüyüşleri yapabilir, kamp kurabilir, kamp ateşi yakabilir, şehirden uzakta huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Maşukiye, hem yazın hem de kışın çok güzel manzaralar sunan, alabalık tesisleri, kendin pişir kendin ye mekanları ile hafta sonları kaçabileceğiniz en güzel yerlerden. Kışın kar manzarası eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz, yazın ise nehirden gelen su sesi eşliğinde mangalınızı yapabileceğiniz doğanın sunduğu güzelliklerden biri.

Huzurlu adreslerin bir diğeri Yuvacık Barajı, baraj çevresinde yer alan parkurda yürüyüş yapabilir, küçük şelalelerin yer aldığı mekanlarda balık yiyebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kerpe ve Kefken, yazın deniz tatili yapabileceğiniz ve bahar aylarında doğa fotoğrafları çekebileceğiniz güzel yerlerden.

Tüm bu güzelliklerin yanında Kocaeli, konaklayabileceğiniz bir çok güzel otele ev sahipliği yapıyor. Eski konaklardan lüks otellere, bungalov evlerden butik otellere kadar pek çok seçenek barındıran Kocaeli Otelleri’ne buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Kocaeli’nin kış turizmindeki yeri de oldukça büyük, özellikle yakın illerden kışın kayak tatili yapmak isteyenleri Kartepe ağırlıyor. Birçok pistin yer aldığı Kartepe, başlangıç seviyesinden profesyonel seviyelere kadar herkesin ihtiyacını karşılıyor. Kayak yapmak istemeyenler, sadece dağ havası almak ve karın tadını çıkarmak için gelenler ise telesiyej ile tepelere çıkabiliyor, burada yer alan tesislerde sıcak içeceklerini yudumlayarak, sucuk ekmeklerini yiyerek karın tadını çıkarabiliyor.

Kayak yorucu bir spor olduğu için Kartepe’ye günübirlik gelmek yerine konaklama yapmanızı tavsiye ederim. Direkt kayak merkezinde konaklayabileceğiniz gibi, çevre otellerde de kalabilirsiniz, tüm alternatifleri görmek için Kartepe Otelleri’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Hotels.com üzerinden rezervasyon gerçekleştirirseniz her 10 gece konaklamanıza 1 gece konaklama kazandığınızı da hatırlatmak isterim.