Yeni aldığım bir kararla, artık İstanbul’da gidip gezdiğim, deneyimlediğim mekanları, müzeleri, gezilecek yerleri de sizlerle paylaşacağım. Bu serinin ilk yazısı, Watergarden içerisinde yer alan Nostalji Sokağı oldu.

Watergarden, Ataşehir’de Varyap Meridian’ların hemen arkasında yeni açılan bir alışveriş merkezi. Konsepti diğer alışveriş merkezlerinden farklı olduğu için ben çok sevdim. Ortasında yer alan havuzda gündüz ve gece su gösterileri yapılıyor, restoranlar bu havuza bakıyor ve içerisinde sinema, tiyatro salonu, konser alanı, çocuk oyun parkı gibi alanlar bulunuyor.

Üst katında yer alan Nostalji Sokağı’nın ise eşi benzeri yok. Eski bir sokak düşünün, içerisinde Türkiye’nin dört bir yanından getirilen lezzetler sunulsun. Her biri en az 50 yıllık olan restoranlar, kendileri ile özdeşleşmiş bir ya da iki çeşit lezzet ile minik dükkanlarda yerini alsın.

 

DSC_4066

 

Bursa’nın Pideli Köftecisi’nden tutunda, Gaziantep’in Katmeri’ne, Van’ın Kahvaltıcısı’ndan, Sürmene’nin Pidecisi’ne kadar birçok mekan bu sokakta yer alıyor. Benim Gaziantep’te en bayıldığım, anlata anlata bitiremediğim, Katmerci Zekeriya Usta’yı buraya getirdiklerini görünce nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Hatta ilk açıldığında ustada birkaç gün burdaydı, onunla da sohbet etme imkanımız oldu. Artık katmer yemek için Antep’e gitmemiz gerekmiyor 🙂

 

FullSizeRender
Katmer Antep’tekinin aynısı olmasa bile çok benzerdi.

 

IMG_3565
Bursa’nın Pideli Köftesi

 

Nostalji Sokağı’nı oluştururken, Asmalı Mescit’ten esinlenmişler. Sokakta dükkanların dışında, nostaljik seyyar arabalarda satılan yiyeceklerde yer alıyor. Ayrıca çalan müziklerde, eskilerden gelen, sizleri yeşilçam filmleri zamanına götürecek türden.

Ben Nostalji Sokağı’nı çok sevdim, farklı buldum ve evime çok yakın olduğu için ayrıca mutlu oldum. Bundan sonra sık sık ziyaret edeceğimiz bir sokak oldu. Sizlerde gidin, hafta içi saat başı, hafta sonu yarım saatte bir olan su gösterilerini izleyin, ardından nostalji sokağında birazcıkta olsa geçmişe gidin, nefis lezzetler tadın ve güzel bir gün geçirin isterim 🙂 Yeni İstanbul yazılarımda görüşmek üzere mutlu kalın 🙂

 

 

Ulaşım detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.