• NE ZAMAN GİDİLİR?
  Bahar Ayları
 • KAÇ GÜNDE GEZİLİR?
  2-3 Gün
 • ULAŞIM - UÇAK

  Sinop Havalimanı
  1 Saat 15 Dakika

 • ULAŞIM - OTOMOBİL

  685 Km
  7-8 Saat

 • NE YENİR?

  Bafra Pidesi, Menemen, Pide

 • NE ALINIR?

  Fındık, Taka, Terme Pirinci

Gezi Tarihi : Temmuz 2014 Gezi Süresi : 1 Gün

Karadeniz Turumuzun ikinci gezi yazısı 4 şehri kapsıyor. Açık konuşmak gerekirse bu şehirlerde gezilecek yerler hakkında size detaylı bilgi veremeyeceğim, yazımın başından bunu belirteyim. Bazı şehirleri transit geçtik, bazı şehirlerin yöresel ürünlerinden satın aldık, bazı şehirlerde oraya özgü yemeklerden yedik. Deneyimlediğim kadarını sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Kastamonu’dan ayrılınca ilk durağımız Sinop oldu. Normal şartlar altında Sinop yolumuzun üstünde değildi, uğramayı düşünmüyorduk ancak eşimin taka merakı bizi Sinop yoluna saptırdı 🙂 Kastamonu ile Sinop arası ortalama 2buçuk saat sürüyor.

Sinop’ta Tarihi Cezaevi’ni gördük. Burası Aldırma Gönül şiirine konu olan cezaevi, tarihi 1567 yılına dayanıyor. 1999 yılından beri müze olarak kullanılıyor.

 

Görseli belediyenin sitesinden aldım.
Görseli belediyenin sitesinden aldım, tarihi cezaevi.

 

Daha sonra Sahil’e yürüyüp Takacılar Çarşısına vardık, burada minik takalardan tutun, kocaman yelkenlilere kadar herşey var. Hepsi el yapımı, hayranlık uyandırıcı. Buradan maket ve magnetlerimizi aldıktan sonra sahilde ufak bir yürüyüş yaptık, bu yürüyüş sonunda Sinop Kalesine rastladık,hemen sahil bitiminde yer alıyor,kaleden sonra Samsun’a doğru yola koyulduk.

Sinop Samsun arası yaklaşık 2 saat sürüyor. Bu yolculuk sırasında Bafra’dan geçeceksiniz, burada mutlaka Bafra Pidesi yiyin. Niyazi Kesim Restoranı size önerebilirim.

Samsun’un da pidesi meşhur, aslına bakarsanız Karadeniz’de pidesi ile ünlü olmayan ilimiz yok 🙂 Samsun’da Gülhan Restoran’da pide yedik.

 

Samsun pidesi
Samsun pidesi

 

O kadar sıcak, bunaltıcı ve nemli bir havası vardı ki Samsun’un orada çok vakit geçiremedik, yine sahilinde turladıktan sonra bir sonraki durağımız olan Ordu için yola koyulduk. Dönüşte Samsun’dan sonra farklı bir yoldan geldik, sahil kıyısından yola devam etmedik, bu vesileyle yol üzerindeki menemencilere denk geldik. Burada Menemenci Dayı’da menemen yedik, gerçekten çok güzeldi, yolunuz buradan geçerse şiddetle tavsiye edebilirim.

 

Ordu tüneli.
Ordu tüneli.

 

Samsun’dan Ordu’ya giderken Terme’den geçeceksiniz buradan Terme Pirinci almayı ihmal etmeyin 🙂 Samsun’dan Ordu yaklaşık 2 saat sürüyor. Bu iller arasında en çok vakit geçirdiğimiz yer Ordu oldu. Sahilde Fiskobirlik’in mağazası bulunuyor, buradan fındık ve fındık ile yapılan herşeyi satın alabilirsiniz, biz fındık ezmesi, fındık kreması ve fındık satın aldık, açıkçası fındık kreması dışında herşeyi beğendik.

Ayrıca Boztepe Teleferiği de buradan kalkıyor. Ordu’ya geldiyseniz mutlaka teleferikle Boztepe’ye çıkmanız lazım, hem teleferikte hem Boztepe’de muhteşem manzaralarla karşılaşacaksınız.

 

Teleferik manzarası
Teleferik manzarası

 

Teleferik haftaiçi 09.00-22.00, haftasonu 09.00-24.00 saatleri arasında hizmet veriyor ve gidiş dönüş biniş ücreti haftaiçi 4 lira, haftasonu 6 lira. Kabinleri 8 kişilik ve hat uzunluğu 2.350 metre. 8 kişi olmanız gerekmiyor, teleferik dolsun diye başka insanlarla sizi bir arada oturtmuyorlar, dilerseniz iki kişi binin. Teleferik, uzun sürmesi sebebiyle biraz ürkütücü olabiliyor 🙂

 

Teleferikte biz :)
Teleferikte biz 🙂

 

Boztepe’den hatıra hediyelik eşya alabilirsiniz, teleferikten inince tezgahlar başlıyor. Süt mısırınızı alıp çardaklarda oturup manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Ordu’dan sonra Giresun yaklaşık 45 dakika sürüyor. Giresun’dan da fındıkla ilgili ne varsa alabilirsiniz.

Ordu’dan itibaren yol mükemmelleşiyor, yemyeşil dağlar karşılıyor sizi, sol tarafınızda deniz sağ tarafınızda eşsiz güzellikteki yemyeşil doğa.. Karadeniz Turu, ölmeden önce yapılacaklar listesine eklenmeli bence, hemde bir kere de değil hep gidilmeli 🙂

Karadeniz turumuzun ikinci gecesinde Trabzon’da konakladık, Trabzon Gezi Notlarıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sinop, Samsun, Ordu, Giresun Türkiye’nin neresinde?