Gezi Tarihi : Şubat 2014 Gezi Süresi : 1 Gece

İstanbul’da yaşıyor ve hafta sonu kaçamağı yapmak için yakın ve güzel bir yer arıyorsanız, Ağva tam olarak bunun için var 🙂 İstanbul Ağva arası yaklaşık 110km, yolları da çok iyi olmaması sebebi ile yaklaşık 2buçuk 3 saatlik bir araba yolculuğu sizi bekliyor. Kendi aracınızla gitmek istemezseniz, Üsküdar’dan Ağva Merkez’e kadar giden 139A isimli halk otobüsü bulunuyor. Hat detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ağva, ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ anlamına geliyor, Göksü ve Yeşilçay derelerinin ortasında yer alıyor. Doğası, havası harika, ziyaretçilerine etkinlik anlamında fazla alternatif sunamasa da, sessizlik, huzur, doğa ile başbaşa kalma, kendini dinleme adına vaadleri büyük.

 

Görsel exploreagva.com sitesinten alıntı.
Görsel exploreagva.com sitesinten alıntı. İki dere arasındaki minik yer Ağva.

 

Ağva’nın konaklama alternatifleri de oldukça fazla. Ben size nehir kıyısında yer alan otelleri öneririm. Yazın da kışın da ambiyansları çok hoş oluyor. Yazın nehir kıyısındaki masalarda kahvaltı keyfi yapabilir, kışın ise şömine başında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Ben küçükken :)
Otelimizin kapısı

 

Biz Ağva’da Greenline Guest House isimli otelde konakladık. O kadar memnun kaldık ki gönül rahatlığı ile sizlere önerebilirim. Bizim için özel olan bir Şubat gününü bu otelde kutladık. Kahvaltısı, odaları, sıcak kanlı çalışanları, ikramları, yemekleri, ortamı, şömine başı gerçekten çok güzeldi 🙂 Otel önerimin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Otelde şömine başında akşam yemeğimiz ♥
Otelde şömine başında akşam yemeğimiz ♥

 

Greenline Guest House
Greenline Guest House

 

Ağva’ya doğru yola çıktığınızda, Şile’den geçerken meşhur gözlemeci ablalardan gözleme yemeden yola devam etmeyin derim. Bizim sürekli uğradığımız yer Hanım Ağanın Yeri 🙂

 

Kocam gözleme ve muhlamaya karşı boş değil :)
Kocam gözleme ve muhlamaya karşı boş değil 🙂

 

Ağva ‘da doğa yürüyüşü ve bisiklet turlarına katılabilirsiniz.

Nehirde deniz bisikleti ya da kanoya binebilirsiniz. Minik teknelerle yapılan nehir turlarına katılabilirsiniz.

 

Tur teknesi
Tur teknesi

 

Balık tutmayı seviyorsanız Ağva bu iş için de ideal, sessiz huzurlu ortamında balık tutmanın keyfini sürebilirsiniz.

 

IMG_3040

 

Otelde kalmaz iseniz, kamp yapabilirsiniz, gündüz tuttuğunuz balıkları akşam kamp ateşinde pişirip, afiyetle yiyebilirsiniz 🙂 Green Park Camping Ağva’da yer alıyor. Şile’de kalmak, günübirlik Ağva’ya gitmek isterseniz Sahilköy Kamp Notlarıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

IMG_3043

 

Yazın gittiyseniz çeşitli koylarda denize girebilir güneşlenebilirsiniz. Hatta nehir kıyısında da bunları yapabilirsiniz. Kadırga ve Kilimli Koylarını tercih edebilirsiniz.

 

IMG_0116

 

Çevre köyleri ziyaret edip organik ürünler satın alabilirsiniz. Kalemköy, Akçakese ve Hacıllı, Ağva’ya yakın köyler arasında yer alıyor.

Nehir kıyısında köy kahvaltısı yapabilir, bölgenin balıklarından yiyebilir, şömine başında zaman geçirebilirsiniz.

Fotoğraf merakınız var ise Ağva’da kartpostal niteliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

♥

 

Saklıgöl’e gidebilirsiniz. Saklıgöl, Ağva’da Karamandere Köyü’nde yer alıyor. Gittiğiniz yollardan karşınıza bir gölün çıkacağını tahmin bile edemiyorsunuz, yolun sonuna vardığınızda, göl cennetten bir parça gibi sizi karşılıyor. Biz şans eseri bulmuştuk burayı, bizim için daha büyük sürpriz olmuştu 🙂 Göl çevresinde yürüyüş yapabilir, tesislerde oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Gölde yer alan ördekleri besleyebilir, doğanın huzurlu sesine kulak verebilirsiniz.

 

Saklıgöl
Saklıgöl

 

IMG_3277

 

Haftasonu güzel vakit geçirmek için Ağva’yı tercih edebilirsiniz. Emin olun sizi pişman etmeyecektir.

 

IMG_3025