• NE ZAMAN GİDİLİR?
  Kış Mevsiminde
 • KAÇ GÜNDE GEZİLİR?
  1 Gün
 • VİZE
  Vizesiz
 • PARA BİRİMİ?
  Euro
 • TOPLU TAŞIMA?

  Yok

 • RESMİ DİLLERİ?

  Katalanca

 • PRİZ
  C Tipi/Avrupa
 • ZAMAN DİLİMİ?
  2 Saat Geride

Gezi Tarihi : Eylül 2013 Gezi Süresi : 1 Gün

Andorra, İspanya ve Fransa arasında, Pirene Dağları’nın üzerine kurulmuş minik bir ülke. Vizesiz bir ülke ancak havayolu ile direkt ulaşım mümkün olmadığı için Schengen almanız gerekiyor.

Biz İspanya gezimiz sırasında tur otobüsüyle Barselona’dan Andorra’ya yaklaşık 3 saat süren bir yolculuk sonucunda geçiş sağladık. Ayrıca Barselona havaalanından da Andorra otobüsleri kalkıyor.

Doğayı seviyorsanız Andorra yolu çok keyifli. Ortasından nehir akan, etrafında dağların sıralandığı, muhteşem havası olan bir ülke Andorra. Ülke dediğimize bakmayın, o kadar minik ki, nüfusu sadece 85bin kadar.

 

Andorra Turist Haritası

 

Andorra, bizim gibi vergileri yüksek ülkelerde yaşayan insanlar açısından çok cazip bir yer, çünkü burada gümrük, vergi yok, hiçbir kontrolden geçmeden ülkeye giriş yapabiliyorsunuz ve alışverişlerinizde Vat (KDV) ödemiyorsunuz. Parfüm, alkol, çikolata, markalı ürünler burada çok ucuz ve çok fazla alışveriş yapabileceğiniz yer bulunuyor. Fakat ülkeden çıkarken bazı araçlar kontrol edilebiliyor, aldığınız ürünlerin de sınırlı sayıda olması gerekiyor, ancak biz kontrol edilmedik.

Andorra daha çok kış turizmi ile tanınan bir ülke, dağların arasında olmasının kendisine sağladığı avantaj bu, kayak sezonu çok keyifli olduğu söylendi ancak biz Eylül ayında gittiğimiz için o manzarayı göremedik.

 

Pirene Dağları’nın güzelliği

 

Çarşısını 1 saatte dolaşıp bitirebilirsiniz, her yerde Duty Free‘ler var, alışveriş yapmayı sevenler için biçilmiş kaftan.

Parfümler havaalanlarındaki Duty Free’lere göre oldukça ucuz, çikolata alışverişinde o kadar fazla çeşit var ki, bizim gibi kendinizi kaybedebilirsiniz.

 

Andorra’da her cadde Duty Free

 

Elektronik ürün alacaksanız sıkı pazarlık yapmanızı tavsiye ederim, biz fotoğraf makinemize lens almak istedik, satıcı 100€ dediği lensi, kapıdan çıkarken gelin 40€ son fiyat diyebildi 🙂 60€ ‘luk indirimi kapmış olduk.

 

Satıcı bize lensi satmaya çalışırken 🙂

 

Andorra gezimiz çok keyifliydi, eminim kışın çok daha güzeldir, tavsiyem yakınlardaysanız Andorra’ya 1 gün ayırmanız, kesinlikle pişman olmazsınız.

 

Andorra Dünya üzerinde nerede?