Gezi Tarihi : Mart 2016 Gezi Süresi: 1 Saat 🙂

Edam, Hollanda’nın minik kasabalarından biri. Burayı meşhur Edam Peynirinden tanıyor olabilirsiniz. Birazcık huzur ve sessizlik arıyorsanız, Amsterdam’dan Edam’a kaçabilirsiniz 🙂

 

DSC_3157

 

Amsterdam Centraal Station’da, EBS ofisinden alınan 10€’luk otobüs bileti ile Hollanda’nın minik kasabalarını 1 gün boyunca gezebiliyorsunuz, ofislerde bulunan mini haritalardan da temin ederseniz işiniz çok kolay. Gün boyunca kasabalar arası geçiş yapıp, dilediğiniz kadarını gezebilirsiniz. Size verilen haritada 3 rota bulunuyor, bu rotaları takip edebilir ya da kendi rotanızı oluşturabilirsiniz.

 

EBS Otobüslerinin Haritası
EBS Otobüslerinin Haritası

 

Biletinizi internet üzerinden alırsanız fiyatı 9€ oluyor, yani 1 € indirim ile alabiliyorsunuz. Buradan bilet sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu otobüslerin birde mobil uygulaması bulunuyor, kolaylık sağlaması açısından onu da kullanabilirsiniz. iOSAndroid

EBS ofisinden biletinizi aldıktan sonra merdivenlerden yukarı çıkarsanız otobüsler buradan kalkıyor. Edam’a giden otobüsün numarası ise 314. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Volendam’dan Edam’a geçmek isterseniz 316 numaralı otobüse binmelisiniz, yaklaşık 10 dakika sonra Edam’a ulaşabilirsiniz.

 

Edam'da güzel bir sokak
Edam’da güzel bir sokak

 

Edam’ın evleri, kanalları ve köprüleri çok güzel. Her sokakta sizi kendine hayran bırakıyor. Gördüğünüz manzara karşısında buradan ayrılmak istemiyorsunuz. Biz emlak fiyatlarını öğrensekte dönmesek moduna bile girdik 🙂

 

Minik şirin bir ev
Minik şirin bir ev

 

 

Bu manzaraya karşı uzun süre oturduk
Bu manzaraya karşı uzun süre oturduk

 

Edam’da gezilecek ve görülecek yerler arasında Edam Müzesi, Grote Kerk Kilisesi ve Peynir Pazarı yer alıyor. Biz Edam Müzesi’ne girmedik, Grote Kerk Kilisesine ve Peynir Pazarına gittik. Peynir Pazarının önünde peynir taşıyan amcaların heykelini göreceksiniz, oradan tanıyabilirsiniz, bizim gittiğimiz dönemde kapalı olduğu için biz sadece dışardan bakabildik.

 

Grote Kerk
Grote Kerk

 

 

Grote Kerk'in arkasındaki mezarlık ilgimizi çekti
Grote Kerk’in arkasındaki mezarlık ilgimizi çekti

 

Edam, çok turistik bir yer olmadığı için hediyelik eşya dükkanları göremedik biz. Yazın daha canlı olduğu için belki bulunabilir.

Edam’dan almanız gereken en önemli şey zaten Edam Peyniri, almadan dönmeyin derim. Peynir Pazarı açıksa ne ala, ancak açık değilse merkezde de peynirciler bulunuyor oralardan alabilirsiniz. Peynirler bal mumu kaplı olduğu için uzun süre bozulmuyor, yanınızda getirebilirsiniz.

 

Minik köprülerine bayıldım
Minik köprülerine bayıldım

 

Ben size yarım saatlik bir gezi rotası hazırladım, google maps linkine buradan ulaşabilir, aşağıda rotayı görebilirsiniz.

 

Edam Turist Haritası
Edam Turist Haritası

 

Hollanda’ya yolunuz düşerse mutlaka Edam’ı da görmenizi tavsiye eder, keyifli seyahatler dilerim 🙂

 

IMG_0116