Gezi Tarihi : Mart 2016 Gezi Süresi : 1 Saat 🙂

Marken, Hollanda’nın minik bir adası. Aslında kara ile bağlantısı ve karayolu bulunmayan bu ada, daha sonra denizin ortasından tek bir yol geçirilerek anakaraya bağlanmış ve yarım ada olmuş. Önceleri sadece teknelerle ulaşım sağlanan adaya artık otobüste gidiyor.

 

Marken'i karaya bağlayan yol
Marken’i karaya bağlayan yol

 

Amsterdam Centraal Station’da, EBS ofisinden alınan 10€’luk otobüs bileti ile Hollanda’nın minik kasabalarını 1 gün boyunca gezebiliyorsunuz, ofislerde bulunan mini haritalardan da temin ederseniz işiniz çok kolay. Gün boyunca kasabalar arası geçiş yapıp, dilediğiniz kadarını gezebilirsiniz. Size verilen haritada 3 rota bulunuyor, bu rotaları takip edebilir ya da kendi rotanızı oluşturabilirsiniz.

 

EBS Otobüslerinin Haritası
EBS Otobüslerinin Haritası

 

Biletinizi internet üzerinden alırsanız fiyatı 9€ oluyor, yani 1 € indirim ile alabiliyorsunuz. Buradan bilet sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu otobüslerin birde mobil uygulaması bulunuyor, kolaylık sağlaması açısından onu da kullanabilirsiniz. iOSAndroid

EBS ofisinden biletinizi aldıktan sonra merdivenlerden yukarı çıkarsanız otobüsler buradan kalkıyor. Marken’e giden otobüsün numarası ise 315. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor.

 

DSC_3190

 

Volendam’dan Marken’e geçmek isterseniz, Marken Express tekneleri bulunuyor ancak sizin kartınız bu yolculuğun ücretini kapsamıyor. Tekneye biniş ücreti kişi başı 10€ ve yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Benim size önerim ve bizimde izlediğimiz yol şu oldu, 316 numaralı otobüse binip Monnickendam’a geçtik, buradan 315 numaralı otobüsle Marken’e ulaştık. Yolculuğumuz yaklaşık 40 dakika sürdü ancak tekrar bilet almak durumda kalmadık.

 

IMG_0127

 

Marken’de Tahta Ayakkabı Atölyesi, Marker Müzesi ve Beatrix Köprüsü görülecek yerler arasında. Biz Marker Müzesi’ne girmedik ancak Tahta Ayakkabı yapımını izleyip hemen önünde bulunan Beatrix Köprüsünü fotoğraflamayı da ihmal etmedik.

 

Marker Müzesi
Marker Müzesi

 

 

Beatrix Köprüsü
Beatrix Köprüsü

 

 

Tahta Ayakkabı Atölyesi
Tahta Ayakkabı Atölyesi

 

Hollanda’nın en önemli sembollerinden biri clogs ismini verdikleri tahta ayakkabılar. Hollanda’nın büyük bir bölümü deniz seviyesinin altında olduğu için eskiden beri hep ıslak bir ülkeymiş ve zamanında kaymamak için bu tahta ayakkabıları üretip giymeye başlamışlar. Günümüzde çok yaygın olmasada kasabalarda bu ayakkabılar giyilmeye devam ediliyor ancak turistik olarak daha çok ilgi görüyorlar.

Tahta Ayakkabı Atölyesine gittiğimizde bir turist kafilesi de oradaydı ve onlara ayakkabı yapımı anlatılacaktı. Bizde fırsattan istifade aralarına karıştık ve çok tatlı geleneksel kıyafetli birinden ayakkabı yapımını dinledik, izledik. Buradan aynı zamanda tahta ayakkabı satın alabilirsiniz, fiyatları 25-30€ civarındaydı. Ayrıca hediyelik eşya da satılıyordu, magnet vs alışverişini de buradan yapabilirsiniz.

 

Ayakkabı Tezgahı
Ayakkabı Tezgahı

 

Marken Evlerinin büyük kısmı siyah ve yeşil renklerde. Hepsi çok bakımlı, sanki yeni boyanmış gibi duruyorlar. Kendinizi açık hava müzesinin içinde gibi hissediyorsunuz.

Ben size yarım saatlik bir gezi rotası hazırladım, google maps linkine buradan ulaşabilir, aşağıda rotayı görebilirsiniz.

 

Marken Turist Haritası
Marken Turist Haritası, rotayı otobüs durağından başlattım.

 

Yarım saatte bitiyor olsada Marken çok güzel bir ada, Hollanda’ya yolunuz düşerse uğramadan dönmeyin derim 🙂

 

DSC_3187