Green Card, Amerika Birleşik Devlerleri’nin her yıl kültür çeşitliliğini arttırmak amacıyla, Çeşitlilik Göçmen Vize Programı adı altında düzenlediği, farklı ülkelerden toplamda 50.000 kişiyi kabul ettiği, Abd’de oturma ve çalışma izni sağlayan bir program. Kişi seçimleri tamamen kura ile yapılıyor ancak başvuru yapabilmek için bazı koşulları yerine getirmek gerekiyor.

  • 18 yaşından büyük, en az lise mezunu olmak ya da deneyim ve uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıl çalışmış olmak.
  • Başvuruya uygun ülkelerden birinin yerlisi olmak. (Türkiye uygun ülkelerden birisi.)

Bu koşullar size uyuyorsa başvuru yapabilirsiniz demektir. Ben de sizlere tek tek başvuru adımlarını anlatmaya çalışacağım.

Başvurunuzu https://dvprogram.state.gov/ adresinden gerçekleştirmeniz gerekiyor. 2022 yılının başvuruları 6 Ekim – 9 Kasım tarihleri arasında kabul ediliyor. Her yıl yapılan başvuruların sonuçları bir sonraki yılın Mayıs ayında açıklanıyor.

 

Başvuru Sayfası

 

1. Adım : Öncelikle başvuru yapabilmeniz için uygun bir fotoğrafınızın olması gerekiyor. Fotoğraf stüdyosunda çektirebileceğiniz gibi kendinizde çekebilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler, arka planın düz beyaz olması, başınızın düz ve kameraya bakar şekilde durması, gövdenizin fotoğrafa ortalanmış olması, gözlük şapka gibi aksesuarlar takmamanız, fotoğrafın bulanık olmaması, başörtü takıyorsanız yüzünüzün tamamen görünecek şekilde örtünün bağlanmış olması, fotoğrafın boyutlarının 600×600 ve 240kb’dan daha düşük boyutta olması gerekiyor. Diğer tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Fotoğrafınızı çektikten sonra boyutunu sayfada yer alan ‘Photo Tool’ üzerinden de düzenleyebilirsiniz. Başvuru formunda fotoğrafınız isteneceği için, forma başlamadan önce ilk adım fotoğrafınızı hazır hale getirmek.

 

Doğru fotoğraflardan bazıları.

 

2. Adım : ‘Begin Entry’ butonuna bastıktan sonra bir doğrulama kodu girmeniz isteniyor, sonrasında form başlıyor. Form İngilizce olduğu için ve Green Card başvurusu yapabilmeniz adına İngilizce bilme zorunluluğunuz olmadığından, Türkçe karşılıklarını yazdığım görselleri aşağıya ekliyorum. Yazının sonunda pdf olarakta bulabilirsiniz. Form görsellerini yalnızca başvuru yapan kişi için hazırladım, eğer eşiniz ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocuklarınız var ise, onların sayısı doğrultusunda form devam ediyor. Ailedeki diğer bireyler için de İsim, Doğum Tarihi, Cinsiyet, Doğdukları Şehir Ülke ve Fotoğrafları gerekiyor. Size Green Card çıkarsa, burada belirtmiş olduğunuz tüm aile bireylerine de otomatik olarak çıkmış oluyor. Şansınızı arttırmak adına, ailede başvuru koşullarına uyan her birey için ayrı ayrı başvuru yapabilirsiniz. Örneğin ben hem kendi adıma başvuru yapıyorum, hem de eşimin adına, dolayısıyla şansımızı iki katına çıkarmış oluyorum.

 

 

3. Adım : Başvuru formunu doldurduktan sonra başvuruyu başarıyla gerçekleştirdiğinize dair bir sayfa açılması gerekiyor. Bu sayfada yer alan ‘Confirmation Number’ çok önemli, Mayıs ayında sonuçlar açıklandığı zaman bu numara ile kontrolünü sağlamanız gerekiyor. Bu sebeple size tavsiyem, başvuruyu tamamlayınca bu numarayı kopyalayıp kendinize mail olarak göndermeniz, sağ üstte yer alan print butonundan sayfanın çıktısını almanız ve ekran görüntüsü alarak bilgisayarınıza kaydetmeniz. Birini kaybederseniz en azından diğeri elinizde olmuş olur.

 

 

Green Card size çıkarsa bu hakkınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Türkiye vatandaşlığının yanında elde ettiğiniz Amerika’da oturum ve çalışma iznini alabilmek için sonrasında sizden talep edilen belgeleri hazır hale getirmeli ve mülakat gerçekleştirmelisiniz. Mülakat iyi geçmezse ya da istedikleri koşulları yerine getiremezseniz bu hakkı hiç elde etmemiş sayılabilirsiniz. Yani Green Card çıktı diye hemen Amerika’da yaşamaya hak kazanamıyorsunuz asıl iş ondan sonra başlıyor.

Her sene başvurduğumuz halde Green Card bize çıkmadı, olurda bir gün çıkarsa, çıktıktan sonraki adımları da sizlerle paylaşırım 🙂 Herkese bol şans!

Electronic_Diversity_Visa_Lottery