Gezi Tarihi : Temmuz 2016 Gezi Süresi : Yarım Gün

Ramazan Bayramı tatili 9 gün olunca, değerlendirmemek olmaz düşüncesiyle, Londra uçak bileti satın almıştık. Vize işlemlerini halledip, seyahatimiz kesinleştikten sonra, sıra planlama yapmaya geldi. Londra seyahatimiz için araştırma yaparken, beni en çok heycanlandıran yerlerden biri Harry Potter filminin çekildiği stüdyo oldu. Harry Potter filmlerinin tümünü izlemiş ve hayran kalmış biri olarak, burayı ziyaret etmezsem olmaz diye düşündüm. Bir ay öncesinden bilet almak için websitesine girdiğimde, bizim gidebileceğimiz tüm günlerin dolu olduğunu gördüm ve kapıda da bilet satışı yoktu. Bu durum beni ziyadesiyle üzmüş olsa da pes etmedim. Belki biri iptal eder düşüncesiyle her gün, günde en az 4 5 kere günleri kontrol ettim ve sonunda bir saatin açıldığını görüp ışık hızıyla biletimizi aldım 🙂

DSC_4508

Bilet satışı bu siteden yapılıyor ve kapıdan bilet alınmıyor yani bilet almak için başka bir alternatifiniz bulunmuyor. Bu sebeple en az 1-2 ay öncesinden biletinizi almanızı öneriyorum. Yetişkinler için bilet ücreti 35pound ve bu fiyat ulaşımı kapsamıyor, stüdyoya kendi imkanlarınızla geliyorsunuz, güncel bilet fiyatları için sizi buraya alayım. Bileti satın aldıktan sonra, size gelen onay mailinin çıktısını alıp yanınızda bulundurmanız gerekiyor, stüdyo girişindeki bilet gişelerinden onay formunuzu vererek orjinal biletinizi alıyorsunuz. Randevu saatinizden yarım saat önce stüdyoda olmanız gerekiyor.

Bilet gişelerinde çocuk ziyaretçilere pasaport veriyorlar. İçerideki bazı bölümlerde pasaportlarına basmak üzere vizeler bulunuyor 🙂 Çocuklar o bölümlerde bulunduğuna dair damgaları pasaportlarına basıyorlar 🙂 Çok eğlenceli, keşke benimde olsaydı 🙂

Stüdyoyu ziyaret etmek için bir alternatifiniz daha bulunuyor, bazı tur şirketleri buraya tur düzenliyor. Fiyatları normal bilete göre biraz yüksek ancak merkezden stüdyoya ulaşımıda kapsıyorlar. Bir örneğine buradan bakabilirsiniz, fiyatları 65-80pound arasında değişiyor.

DSC_4558

Londra merkezinden Harry Potter Stüdyo’suna ulaşmak için öncelikle Euston tren istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Otomatlardan tren biletinizi satın alabilirsiniz. Buradan Tring, Northampton gibi farklı trenler o bölgeye gidiyor. Trenden inmeniz gereken durak Watford Junction, bu durak ulaşımı kapsayan 8 zone yani bölgenin dışında bulunuyor, bu sebeple tren ayrı ücretlendiriliyor. Bir kişinin gidiş dönüş ücreti 16.7pound. Trenden indikten sonra, tabelalar sizi Harry Potter otobüsüne yönlendiriyor, istasyondan çıkınca karşıdaki otobüs duraklarından Harry Potter görselleriyle giydirilmiş 311 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor, bu otobüs sizi doğrudan stüdyoya götürüyor ve bir kişinin gidiş dönüş ücreti 2,5pound. Yani toplamda ulaşım masrafınız 19,2pound ve yolculuk yarım saat sürüyor. Turlarla kıyaslama yaparken bu bilgiyi dikkate alabilirsiniz.

IMG_1081

Stüdyoya ulaştığınızda sizi giriş holünde Harry Potter müzikleri eşliğinde uçan araba, filmde oynayan karakterlerin portreleri ve Harry Potter’ın minik merdiven altı odası karşılıyor.

DSC_4451

IMG_0552

Turun ilk bölümünde sizi bir sinema salonuna alıyorlar ve film oyuncularıyla hazırladıkları çok eğlenceli bir video izletiyorlar. Bu bölümde fotoğraf çekmek yasak. Daha sonra video güzel bir sürprizle bitiyor, bu sürprizi orada görürsünüz ben söylemeyeyim 🙂

Buradan geçtiğiniz bölüm ise, filmde sıkça gördüğümüz Hogwarts’ın Yemek Salonu oluyor. Filmde o kadar büyük gözüküyorki, yerinde görünce epey bir şaşkınlık yaşadık 🙂 Burada aynı zamanda oyuncuların filmde giydikleri orjinal kıyafetler yer alıyor. Buraya kadar olan bölümü rehber eşliğinde geziyorsunuz, bu bölümde rehber anlatımlarını bitiriyor ve diğer bölümlere kendiniz devam ediyorsunuz.

DSC_4454

IMG_0564

IMG_0556

Daha sonra filmde kullanılan eşyaları, dekoru, Harry Potter’ın yurt odasını, Gryffindor’un dinlenme odasını, Dumbledore’un çalışma ofisini, iksir sınıfını, hareket eden merdivenleri, Hagrid’in evini, Weasley’lerin mutfağını ve daha sayamadığım birçok ayrıntıyı görebilirsiniz. Bu aşamada biraz fotoğrafları konuşturacağım.

DSC_4472

DSC_4474

DSC_4478

DSC_4486

DSC_4501

Bu bölümleri gezdikten sonra sizi meşhur Hogwarts Express’i ve 9 ¾ Tren İstasyonu karşılıyor. Burada trenin içini gezebilir, duvardan geçen bavullarla fotoğraf çekilebilir, istasyon shopundan alışveriş yapabilirsiniz. Trenin son bölümünde Harry ve Ron’un oturduğu vagon ve Harry’nin gözlüğünü görebilirsiniz 🙂

DSC_4511

IMG_0587

Bu bölümden sonra acıkanlar için restoran bölümü geliyor. Bu restoran dışında stüdyo girişinde bir de Starbucks var, onun dışında alternatifiniz bulunmuyor. Restoranda fast food tarzı yemekler satılıyor. Aslında buranın meşhur olan bir içeceği bulunuyor, ismi Butterbeer yani kaymak birası. Şekerli ve soğuk içilen alkolsüz bir içecek ve tadı oldukça tatlı 🙂 Beğendik evet ama bayıldık bir daha olsada içsek diyemeyeceğiz 🙂

DSC_4518

DSC_4519

Restoran alanından sonra dışarıya çıkıp, 4 Privet Drive’ın kapısını çalabilir, uçan arabaya binebilirsiniz 🙂

DSC_4521

DSC_4525

Daha sonra karakterlerin yüz tasarımlarının ve yaratıkların bulunduğu bölüm geliyor. Burası oldukça ürkütücü, dev örümcekler, hareket eden dev kuşlar, ejderha kafaları ve korkunç karakterler burada sergileniyor.

DSC_4534

Sırada benim en sevdiğim bölüm olan Diagon Yolu var. Burayı gerçekten oluşturmuşlar, dükkanlar gerçek ve çok güzeller. Malesef içlerine girme imkanı vermemişler ancak sokakta yürümek bile keyifli.

DSC_4542

IMG_0606

IMG_0608

Ve son olarak stüdyo bitiminde sizi Hogwarts Büyücülük Okulu‘nun dev maketi karşılıyor. Okulun tüm sahneleri bu maket üzerinden çekilmiş. Bizim gördüğümüz o devasa okul aslında bir maketmiş ama çok büyük ve çok detaylı bir maket. Stüdyo gezisi burada bitiyor, fikir vermesi açısından bizim gezimizin 3,5 saat sürdüğünü belirteyim.

DSC_4550

DSC_4552

Maketten sonra asa dükkanının içinden geçip shopa ulaşıyorsunuz. Açıkçası shop bölümü pek başarılı değil, Asalar çok güzel ancak fiyatları 30pound civarında. Onun dışında kaliteli alınabilecek doğru düzgün bir ürün bulamadık biz.

DSC_4556

DSC_4557

Stüdyo gezimizden keyif aldım ancak hayal ettiğim kadar iyi değildi. Film için harcanan emeği görmek adına çok anlamlıydı ancak bu kadar detayı gördükten sonra filmin büyüsü kaçar mı, eskisi kadar güzel gelmeye devam eder mi bilemiyorum 🙂 Yine de Harry Potter hayranları için çok eğlenceli bir gezi olacaktır.

 

Harry Potter Stüdyosu Oxford yakınlarında yer alıyor. Başka hangi bölgeleri film için kullanmışlar derseniz;

  • Platform 9 üç çeyreğe geçmeden önce, Harry’nin dolaştığı istasyon King’s Cross’un 9 numaralı platformu.
  • Hayvanat bahçesinde yılanla konuşabildiği yer, Regent’s Park içerisindeki London Zoo.
  • Westminster metro istasyonu, Yeraltı Bakanlığı’nın bulunduğu yer.
  • Leadenhall Market, Çatlak Kazan’ın girişinin çekildiği yer.
  • Son olarak Hogwarts Express’in geçtiği yollar, uzaktan çekimi yapılan dağlar burada değil İskoçya’da yer alıyor.