İstanbul da artık gelenek haline gelen Lale Festivali’nin bu yıl 12.’sine şahit oluyoruz. Lale Festivali bu sene 1Nisan ile 30Nisan arasında gerçekleştiriliyor. Her sene çeşitli etkinliklere sahne olan, gözümüzü gönlümüzü rengarenk lalelerle açan festival duraklarından bahsedeceğiz şimdi de.

 

IMG_3740

 

Emirgan Korusu

İlk durağımız tabikide lalelerle özdeşleşmiş olan Emirgan Korusu. Burada etkinlikler 8 Nisan’da başladı ve 30Nisan’a kadar devam edecek. Mini konserler, sergiler, ebru sanatı, cam üfleme sanatı gibi etkinliklere yer veriliyor. Onun dışında koru tam bir görsel şölen haline geliyor, her çeşit her renk laleyi burada görmeniz mümkün.

 

DSC_4413

 

DSC_4377

 

DSC_4424

 

DSC_4364

 

Korunun araçla giriş ücreti 10TL, içeride otopark yer alıyor, ayrıca park ücreti ödemiyorsunuz. Emirgan Korusu kendi içerisinde Sarı, Pembe ve Beyaz Köşklere ev sahipliği yapıyor. Bu köşkler Beltur tarafından, restoran ve kafeterya olarak işletiliyor. Hafta sonu köşklerde açık büfe kahvaltı hizmeti veriliyor ve fiyatı 42,5TL. Rengarenk laleler arasında kahvaltı yapmak isterseniz yolunuzu buraya düşürebilirsiniz.

 

DSC_4391

 

DSC_4404

 

Koru içerisinde Bahçe Market’lerde bulunuyor. Lale zamanında buradan lale soğanı satın alabilir ya da diğer günler bitki alışverişi yapabilirsiniz. Lale soğanının fiyatı 1,5TL, ancak sıcağı hiç sevmiyorlarmış ve Nisan sonuna kadar mutlaka ölürlermiş, ben satın aldım ama dökülmelerini beklemek üzücü oluyor.

 

DSC_4440

 

DSC_4443

 

Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı’nda benzer etkinliklerin yanı sıra ‘Dünyanın En Büyük Lale Halısı’ kuruluyor. Bu sene 21Nisan’da kurulan halı, 30Nisan’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

DSC_4460

 

DSC_4446

 

1.731m2 ölçülerinde olan, 564bin lalenin kullanılıldığı halı tamamen canlı, laleler saksılar halinde dizilmiş ve dünyanın en büyük canlı halısı olma özelliğini de taşıyor. Üzerinde Türk motiflerini barındıran halı, bu sene 3. kez kuruluyor ve her sene farklı motifler taşıyor.

 

DSC_4463

 

Göztepe 60. Yıl Parkı

Lale Festivali’nin son durağı, Bağdat Caddesi’nin devamında yer alan Göztepe Parkı. Anadolu Yakasında oturanlar, laleleri görmek isteyen ancak kalabalığa hiç giremem diyenler için biçilmiş kaftan 🙂 O kadar huzurlu bir park ki burası, İstanbul’da olduğunuzu bile unutturuyor, bunun yanında festival kapsamında verilen mini konserler de sizi alıp başka diyarlara götürüyor.

 

DSC_4495

 

DSC_4491

 

DSC_4483

 

Bu üç durakta çeşitli etkinlikler düzenlendiği için festivalin ana durakları sayılıyor ancak Nisan ayı boyunca aşağıda gördüğünüz yerlerde de laleleri görmeniz mümkün.

Gülhane Parkı

Gözdağı Korusu

Yıldız Korusu

Soğanlı Bitkiler Parkı

Beykoz Korusu

Büyük Çamlıca Korusu

Küçük Çamlıca Korusu

Fethipaşa Korusu

Hidiv Çubuklu Korusu

Bu yıl 30 Nisan’a kadar devam edecek olan festival, her yıl Nisan ayında düzenleniyor. Bu sene için halen vaktiniz var ama kaçırırsanız da üzülmeyin, tekrarı var 🙂