Emaar Square Mall, Göztepe Köprüsü’nün biraz yukarısında, Libadiye Caddesi üzerinde yer alan, yeni açılan bir alışveriş merkezi. Hem açık hem kapalı alanları bulunan, dünya markalarına ev sahipliği yapan, Galeries Lafayette gibi büyük bir zinciri Türkiye’ye getiren, yeme içme anlamında da iddialı olan merkez, içerisinde bir de akvaryum ve sualtı hayvanat bahçesi barındırıyor.

 

DSC_4560

 

Ziyaretçilerine kapılarını yeni açan akvaryum, 4.500m2’lik alana kurulu, 48 tanka sahip ve yaklaşık 20bin canlıya ev sahipliği yapıyor. Akvaryum içerisinde hem deniz canlıları hem de tatlı su canlıları bulunuyor ve Türkiye’nin ilk Sualtı Hayvanat Bahçesi olma özelliğini taşıyor.

Giriş ücreti yetişkinler için 48TL, öğrenciler için ise 37TL olarak belirlenmiş. Akvaryum gezisi yaklaşık 1 saat kadar sürüyor.

 

DSC_4598
Merhaba tatlım 🙂

 

DSC_4572

 

Akvaryum, Kayalık Kıyılar, Mercan Resifleri, Yağmur Ormanları gibi bölümlerden oluşuyor. Henüz yeni açıldığı için bu bölümleri ayıran işaretler ya da canlı türlerini açıklayan tabelalar bulunmuyor. İleriki dönemde bunlarında ekleneceğini belirttiler.

 

DSC_4574

 

DSC_4577
İlk defa ahtapotu böyle gördüm :/

 

Bu akvaryumu İstanbul’daki diğer akvaryumlardan ayıran en önemli özelliği, içerisinde bulunan bazı canlıların diğerlerinde olmaması. Avustralya’dan getirilen 5metre uzunluğunda, 750kilo ağırlığındaki erkek timsah ‘Kral Timsah olarak anılıyor’ Türkiye’nin en büyük timsahı olma özelliğini taşıyor. 40 yaşında olan ve ortalama tür ömrü 100yıl olan timsahın, yaklaşık 10 yıl içerisinde 1ton ağırlığa ulaşması bekleniyor. Yanında yer alan dişi timsahın boyu ise 3 metre uzunluğunda.

 

IMG_3814

 

Sanılanın aksine çok fazla et tüketmiyorlar, haftada iki kere ikişer tavuk ile besleniyor ve ayda ortalama 30-50 kilo civarında et tüketiyorlar. İlerleyen zamanlarda bu beslenme saatleri de ziyaretçiler eşliğinde yapılacakmış.

Timsahlar sizleri akvaryum çıkışında karşılıyor ve genelde su altında oldukları için üstlerinde bulunan cam balkon sayesinde kendilerini daha net görebiliyorsunuz.

 

DSC_4602

 

Humboldt türü penguenlerde Türkiye’ye ilk kez geldiler. Penguenler nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için burada özel olarak bakılıyor. Ana vatanı Güney Amerika olan bu penguenler, sığ sularda küçük koloniler halinde yaşıyor. 2012 yılında Tokyo Akvaryum’undan kaçan aynı cins bir penguen 2 ay boyunca firari olarak hayatını sürdürmüş 🙂 Tokyo Körfezi’ne uzanan nehirlerde birkaç kez yüzdüğü görülmüş, ancak 2 ay sonra yakalanabilmiş. Keşke yakalanmasaymışta hayatını yaşayabilseymiş 🙂

 

DSC_4599

 

Diğer akvaryumlarda yer almayan canlılardan, su samurları, dev su fareleri ve denizanası galerisi de burada bulunuyor. Dev su farelerini ilk kez gördük ve beslenme saatlerine denk geldik, çok tatlılardı. Hem karada hem denizde yaşayabilen, diğer farelere göre çok büyük olan ve en ilginci ayak parmaklarının arasında perdeler bulunan fareler, benim akvaryumda favorilerim oldular 🙂

 

DSC_4587
Dev Su Fareleri

 

DSC_4575
Denizanası Galerisi

 

Yağmur Ormanları bölümünde deniz canlıları dışında sürüngenlerde yer alıyor.

 

DSC_4593

 

Akvaryum yeni açılmış olmasına rağmen biraz bakımsız geldi bize, örneğin tankların camları yeteri kadar temiz değildi, fotoğraf çekmekte bir hayli zorlandık. Yine türlerle ilgili bilgi alamadığımız için sadece izlemekle yetindik. Ve fiyatına göre içerinin çokta tatmin edici olmadığına karar kıldık. Akvaryum gezmeyi seven biriyseniz ve İstanbul Akvaryum, Sea Life Akvaryum gibi yerleri ziyaret ettiyseniz, buraya da gelin derim ama diğerlerini ziyaret etmediyseniz kesinlikle önceliği onlara verin. Yeni İstanbul yazılarında görüşmek üzere mutlu kalın 🙂

 

Ulaşım : Libadiye Caddesi üzerinde bulunan alışveriş merkezine, ‘Mobilyacılar Çarşısı’ otobüs durağından geçen herhangi bir minibüs ya da otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendi aracınız ile gelecekseniz, Göztepe Köprüsü üzerinden (Çamlıca yönüne) devam ederken, ileride sağda yer alan yol ayrımından Emaar’ın otoparkına ulaşabilirsiniz.