Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte en eğlenceli sporlardan biri olan kayak sezonu da açılıyor. Soğuğu seviyorsanız, karda yürümekten yuvarlanmaktan keyif alıyorsanız, dağ havası almak bünyenize iyi geliyorsa, birazcık zahmete ve masrafa katlanarak bu spora başlayabilirsiniz. Ben bu yazımda ilk defa kayak yapmayı planlayan birinin ne gibi kıyafetlere ve malzemelere ihtiyacı var onları anlatmaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmeliyim, kayak sporu size cazip geldi ve başlamaya karar verdiniz diyelim, aşağıda sayacağım kıyafetlerin ve ekipmanların hiçbirini satın almak zorunda değilsiniz, gideceğiniz tesiste hepsini kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor. Bazen bir spor dalı uzaktan güzel gözükse de yapmaya çalıştığınız zaman size uygun olmadığını anlayabiliyorsunuz, dolayısıyla ilk günden böyle bir masrafa girmeye gerek yok, önce birkaç kere deneyin, baktınız yapabiliyorsunuz ve keyif alıyorsunuz, o zaman ilk olarak kayak kıyafetlerinizi satın alarak işe başlayabilirsiniz. İlk defa kayak yapacakların karar vermesi gereken bir konu da var, kayak mı yapacaksınız, snowboard mu? Malzemeler, seçiminize göre farklılık gösteriyor. Bunu anlamanın en iyi yolu, gideceğiniz tesiste iki gün geçirmek, ilk gün kayak, ikinci gün snowboard kiralamak, hangisine daha yatkın olduğunuzu böylece anlayabilirsiniz. Biz eşimle 2011 yılından beri kayak yapmaya gidiyoruz ancak çalıştığımız için bütün kışı kayak tatili yaparak geçiremiyoruz, ayırabildiğimiz zaman senede en fazla 3 defayla sınırlı kalıyor, o sebeple biz de sadece kayak kıyafetlerimizi satın aldık, ekipmanları gittiğimiz tesiste kiralıyoruz. Ben kayak yapıyorum, eşim snowboard, birine alışınca diğerine geçmeye çalışmakta bir hayli zor oluyor, aklınızda bulunsun. Kayak yaparken ihtiyaç duyacağınız malzemelere, kıyafetleri anlatarak başlıyorum.

 

 

Kıyafet

Giymeniz gereken kıyafetleri içten dışa doğru anlatacağım. En alta giymeniz gereken kıyafet Termal İçlik, üst body ve alt pantolon olmak üzere iki parçadan oluşan giysi, terlememenizi, soğuktan korunmanızı ve vücudunuzun hava almasını sağlıyor.

Termalin alt paçasını da içine almanız gereken Kayak Çorabı, bu çoraplar da termal olarak geçiyor, yumuşak bir yapıya sahip oldukları için ağır kayak ayakkabılarının ayağınıza zarar vermesini engelliyorlar.

Termal body’nin üzerine giyeceğiniz Polar ya da Sweatshirt tarzı bir üst. Vücudunuzun ısı kaybını engellemesi için monttan önce araya bir katman eklemek iyi oluyor.

Termal pantolonun üzerine giyilecek Kayak Pantolonu. Rüzgar, kar, soğuk ve su geçirmeyen bu kayak pantolonu sizi dış etmenlere karşı koruyor. Pantolonun içinde rahat hareket edebilmeniz en önemli detay.

En dış katman olarak giymeniz gereken giysi Kayak Montu, yine pantolonda olduğu gibi rüzgar, kar, soğuk ve su geçirmeyen bir mont olması gerekiyor. Kollarınızı rahatça oynatabilmeniz önemli. Genellikle bel kısımlarında koruyucu ayrı bir parça bulunuyor, kemer gibi belinize çıtçıtlanınca alttan da soğuk hava girmesini engelliyor.

Kayak kıyafetlerinin bir de aksesuar ihtiyaçları var. İlk olarak Boru Atkı, hani şu yuvarlak şekilde boyna geçirilen atkılar, polar yumuşak bir yapıda olursa iyi olur, kayak yaparken sizi rahatsız etmemeli, kaşıntı yapacak yün ipliklerden olmamalı. Normal atkının boyundan çıkıp elinize ayağınıza dolanma ihtimali olduğu için pek tercih edilmiyor, boru atkılar kullanılıyor.

Eldiven, bana sorarsanız en önemli aksesuarınız eldiven, su ve soğuk geçirmemeli, batonları rahat kavrayabilmenizi sağlamalı ve elinizden kaymalarını engellemeli, elin terlemesini önleyecek bir yapıda olmalı.

Kulaklık ya da Bere, hatta benim gibi çok üşüyen biriyseniz her ikisi de 🙂 Tepeden aşağıya doğru hızla kaydığınız esnada öyle bir rüzgar yiyorsunuz ki, soğuktan etkilenmemek adına başı ve kulakları muhafaza etmek şart.

Kayak Gözlüğü, hem güneşten korumalı, hem buhar önleyici özelliği olmalı, hem de kötü hava şartlarında görüş alanınızı engellememeli. Kayak yapmaya ilk başladığımız zaman biz gözlük takmıyorduk ancak sonradan satın aldığımızda gerçekten aradaki farkı anladık ve iyiki almışız dedik.

Kayak yaparken giyilmesi gereken kıyafetler bu kadar, dediğim gibi kayak tesislerinde kıyafet kiralamak mümkün ancak satın almaya karar verdiğinizde nereden bulabilirim derseniz, başlıca markalar Quiksilver ve SPX, özellikle fabrika satış mağazalarına giderseniz daha uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz. Onun dışında Decathlon, her spora ait ürünler sattığı gibi kayak kıyafetlerini de satıyor. Tchibo yine tavsiye edebileceğim markalar arasında, kayak teması olduğu zaman fiyatları diğer markalara yaklaşsa da, o temalar indirim reyonuna düşünce baya uygun fiyata alınabiliyor.

 

 

Ekipman

İhtiyacınız olan ekipmanları yukarıdan aşağıya doğru anlatacağım. İlk olarak Kask, ben bugüne kadar pistlerde kask takan insanlara çok rastlamadım, nadir olarak kullanıldığını gördüm ancak yeni başlayanların başlarını koruma amaçlı kask takmaları iyi olacaktır, sonuçta düşe kalka öğrenilen bir spor olduğu için kendinizi koruma altına almak önemli. Son dönemde bazı kayak merkezlerinde kask zorunlu hale getirildi, gideceğiniz tesisten bu bilgiyi almanızda fayda var.

Batonlar, kayak yapıyorsanız ihtiyaç duyacağınız dengede kalmanızı sağlayan malzemeler, snowboard yapıyorsanız batona ihtiyacınız bulunmuyor. Hızlanmak istediğinizde, sabit kalmak istediğinizde ya da botlarınızı kayaktan ayırmak istediğinizde batonları kullanabilirsiniz. Batonların boyunuza uygun olması önemli, zaten kiralama yapacağınız ya da satın alacağınız yerde size uygun batonları vereceklerdir.

Kayak Botları, çok ağır ve sert botlar, bağlamalarının ayağınıza göre ayarlanması ve kayağınıza tam oturması gerekiyor. Yine kiralama yapacağınız yerde tecrübeli birinin botları sizin için ayarlaması gerekiyor. Snowboard botları kayak botlarına göre çok daha rahat, Osman boardunu çıkarıp rahat rahat yürürken ben karda debeleniyorum 🙂 İlerleyen dönemde sürekli kayak yapmak istediğiniz zaman, sadece botlarınızı satın alıp diğer ekipmanlarınızı da kiralayabilirsiniz.

Kayak ya da Snowboard, son olarak ihtiyacınız olan ve kayak takımının ana malzemeleri. Farklı çeşitleri var, bazıları geniş, bazıları dar, kiminin ucu çok sivri, kimininki daha yuvarlak, bu tamamen kayak yapma seviyenize ve kayak yapacağınız zemine göre farklılık gösteriyor. Başlangıç için çok çabuk hızlanmayan, kolay fren yapabileceğiniz kayaklar tercih etmeniz önemli, yine kiralayacağınız yerdeki tecrübeli kişiler size ne seviyede olduğunuzu soracak ve ona göre kayak ya da snowboard vereceklerdir.

 

 

Kozmetik

Kayak yaparken dağın tepesinde olacağınızı ve sürekli güneşe, rüzgara ve kara maruz kalacağınızı düşününce ihtiyacınız olabilecek bazı malzemeler olacaktır. Bunlardan en önemlisi Güneş Kremi, yüksek rakımlı yerlerde maruz kalacağınız güneş yanıkları, yazınkinden bile daha kötü olabilir, bu sebeple yüzünüze yüksek faktörlü güneş kremi sürmeniz iyi olacaktır. Dudak Nemlendiricisi ve El Kremi yine hava koşulları sebebiyle dudaklarınız ve elleriniz çabuk kuruyacağından bu kozmetik malzemelere de ihtiyacınız olacaktır.

Kayak yapmaya karar verirseniz ihtiyacınız olan malzemeler bu şekilde. Biraz masraflı bir spor gibi gözükse de, senede iki ya da üç kere gideceğinizi düşünürsek aldığınız keyif karşılığında ödediğiniz miktar gözünüze batmayacaktır. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur, fikirlerinizi yorum olarak eklemeyi unutmayın, sevgiyle kalın 🙂