Bundan bir 10 yıl öncesine kadar ucuz otobüs bileti almak istesek, acente acente dolaşıp, tek tek fiyatları öğrenip kıyaslama yapmamız, bunun yanında bize uygun tarihte otobüsleri var mı, nereden kalkıyor, boş koltukları var mı, boş olan koltuklar bizim için uygun mu gibi bir sürü detayı sormamız gerekiyordu. Bugün ise oturduğumuz yerden firmaların websitelerine girerek fiyatları öğrenebiliyor, yolculuk detaylarını görebiliyoruz. Ancak öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, firmaların websitelerine tek tek girmek bile çoğu zaman yorucu olabiliyor ve zaman kaybı olarak görülebiliyor, hepsini tek elden halledebileceğimiz bir websitesine ihtiyaç duyuyoruz. Bugün sizlere bu hizmeti veren biletbayi.com sitesinden bahsedeceğim ve ucuz otobüs bileti almak için ipuçları vereceğim.

Biletbayi.com tüm otobüs ve uçak firmalarının biletlerini karşılaştırabileceğiniz, güzergah bilgileri ve koltuk özellikleri hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz, karar verdikten sonra ise güvenli şekilde biletinizi satın alabileceğiniz, sonrasında dilerseniz rezervasyonlarınızı yönetebileceğiniz bir websitesi. Biletbayi’nin anlaşmalı olduğu başlıca otobüs firmaları Ulusoy, Varan, Kamil Koç, Pamukkale ve Efe Tur. Bir güzergahtan diğerine bilet sorgulaması yaptığınızda tüm firmaları saatleri ve özellikleriyle birlikte sıralıyor, otobüste wifi hizmeti, usb girişi, televizyon gibi özellikler var mı görebiliyor, dilediğiniz koltuğu seçip biletinizi satın alabiliyorsunuz. Şimdi de websitesi üzerinden nasıl ucuz otobüs bileti alabileceğinize bakalım.

 

 

 

Öncelikle otobüs bileti, uçak gibi erken tarihte aldığınızda ucuz olmuyor, genel itibariyle fiyatlar birbirine benzer, farklı firmalar arasında büyük rakam farklılıkları bulunmuyor ve ülkedeki yakıt fiyatlarındaki artışlarından aynı oranda etkileniyor ve bunu bilet fiyatlarına yansıtıyorlar.

Otobüs bilet fiyatlarının genellikle düşük seyrettiği dönem kış dönemi, dolayısıyla ilk madde seyahat tarihiniz kesinse biletinizi kış mevsiminde satın alın.

Otobüs firmaları çeşitli kampanyalar düzenleyebiliyor, örneğin kış indirimi, hafta içi indirimi, özel gün indirimi gibi başlıklar altında %20’ye varan indirimler yapabiliyorlar. İkinci madde bu kampanyaları takip edin ve biletinizi kampanyalı dönemlerden satın alın. Biletbayi üzerinden bu kampanyaları takip edebilirsiniz.

Firmaların sadakat programları kapsamında, kullandıkça puan kazanabileceğiniz ve bu puanları indirim olarak biletlerinize yansıtabileceğiniz kartları bulunuyor. Üçüncü madde bu kartlardan edinin ve seyahatinizi daha ucuza getirin. Farklı otobüs firmalarından bilet almayı tercih ediyorsanız, biletbayi.com sitesine üye olduğunuz durumda, satın aldığınız her bilet için puan kazanabiliyor ve farklı biletlerinize bu puanları indirim olarak yansıtabiliyorsunuz.

Son bir ipucu, erken bilet almak fiyatlara yansımasa bile, özellikle bayram dönemlerinde online olarak aldığınız otobüs bileti tatilinizi kurtarabiliyor. Biletler tükenmeden siz yerinizi ayırtmış oluyorsunuz ve bunun için koltuğunuzdan kalkmanıza bile gerek yok 🙂

Online bilet almanın bir diğer faydası da kağıt israfına sebep olmuyor, biletinizi elektronik ortamda saklayabiliyor, doğaya katkıda bulunabiliyorsunuz 🙂