Gezi Tarihi : Ekim 2016 Gezi Süresi : 1 Gün

Nemi, Roma’ya 30km mesafede, göller bölgesinde bulunan şirin mi şirin bir köy. Köyün hemen altında aynı ismi taşıyan Lago di Nemi yani Nemi Gölü yer alıyor. Nemi’nin en önemli özelliği, hiçbir kimyasal madde kullanılmadan yetiştirilen dağ çilekleri. Nemi’de yaşayan şanslı insanlar, her sabah çilek ve turta kokuları eşliğinde bu güzel manzaraya uyanıyor.

 

DSC_2517

 

Nemi’ye en yakın havalimanı Roma’da olduğu için, Roma uçak bileti satın almanız gerekiyor, en uygun uçak bileti için sizleri buraya alayım.

Türkiye’den Roma’ya giden tüm turların programlarında yer alan Nemi’nin, bizim açımızdan bir diğer özelliği, Çanakkale’nin İntepe Köyü ile kardeş köy olması. Tüm dükkanlarda türkçe isimler yazması, satıcıların çat pat türkçe konuşması 🙂

 

DSC_2541

 

DSC_2579

 

Turların otobüsle kolayca ulaşabildiği Nemi’ye kendi başınıza toplu taşıma ile gidebilmek o kadar da kolay değil. Şimdi size ulaşım yolunu anlatacağım, sonrada ne gibi zorluklarla karşılaştık onlardan bahsedeceğim. Öncelikle Nemi’ye ulaşabilmek için Termini istasyonundan A Metro Hattı ile Anagnina metro durağına gelmeniz, sonra istasyondan kişi başı 1,30€’ya satın aldığınız otobüs biletleri ile üst kata çıkıp Cotral Bus denilen otobüslere binip Genzano di Roma ‘ya ulaşmanız, Genzano’nun meydanında yer alan otobüs durağından ise Nemi Cotral Bus’ına binmeniz gerekiyor. Normal şartlar altında bu yolculuk yaklaşık 130dk civarında sürüyor ancak Genzano’da indikten sonra Nemi otobüsü gelmiyor. Bizim ilk yaşadığımız sıkıntı bu oldu, durakta yazan otobüs saatine göre yaklaşık bir saat bekledik, o otobüs gelmeyince, bir sonraki saati bekledik o da gelmedi. Durakta 2 saat kaybettikten sonra taksiye bindik, 12€ ödedik, 10 dakika içinde Nemi’ye ulaştık. Yürümeyi göze alanlar için mesafe kısa, 4-5 km kadar ancak tamamen yokuş olduğu için yürümek bir hayli zor.

Dönüşte de otobüs gelmediği için aynı sıkıntıyı Nemi’de yaşadık ancak bu sefer çok fazla beklemeden, taksi de bulamadığımız için otostop çektik. Zaten o yol direkt olarak Genzano’ya iniyor ve insanlar çok tatlı, hemen sizi arabalarına kabul ediyorlar, 5 dakika içinde merkeze ulaşıyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken geç saatlere kalmamanız, Genzano-Anagnina arasında sefer yapan otobüsler akşamın erken saatlerinde bitiyor. Buradan gideceğiniz tarihe göre saatlere bakabilirsiniz.

Araba kiralarsanız, size bir gününüzü dolduracak bir rota çizebilirim. Öncelikle göller bölgesinde yer alan Papa’nın yazlık sarayınında bulunduğu Castel Gandolfo gezilip, ardından çilek köyü Nemi’de güzel vakit geçirip, dönüş yolunda Castel Romana Outlet Center’ına uğrayabilirsiniz.

 

IMG_2377

 

DSC_2575

 

Dağ çilekleri ile ünlü olan Nemi’den, çilekli turta yemeden ayrılmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bar Delle Fragole isimli mekanın göl manzaralı masalarında oturun ve o nefis çilekli turtaları, anın tadını çıkararak yemeye bakın. İnanın döndükten sonra uzunca bir süre tadı damağınızda kalacak.

 

DSC_2566

 

Nemi’de yer alan dükkanlarda el yapımı hediyelikler, çilek temalı takılar aksesuarlar, çilek reçelleri, minik kaplarda satılan çileklerden satın alabilirsiniz.

 

DSC_2548

 

Nemi, dar renkli sokakları, göl manzarası, çilekli turtaları, yemyeşil doğası, tertemiz havası, huzur dolu ortamı, şirin dükkanları, çiçekli balkonları ve renkli panjurları ile bizi kendine hayran bıraktı. Umarım sizde yolunuzu Nemi’ye düşürür, bu güzel köyün havasını soluyabilirsiniz.

 

IMG_2379