Gezi Tarihi : Mart 2016 Gezi Süresi : Yarım Gün

Hollanda’nın en turistik kasabalarından biri de yel değirmenleri ile ünlü Zaanse Schans. Zaanse Schans, koruma altına alınmış 13 adet aktif yel değirmeni ve 1960 yılında buraya taşınan 35 adet tarihi evden oluşan bir açık hava müzesi. Zamanında bu bölgede 1.000 adet yel değirmeni bulunurken, 1920’de bu sayı 50’ye düşmüş, günümüze ise aktif olarak çalışan 13 adet değirmen gelebilmiş.

 

IMG_0212

 

Zaanse Schans’a, Amsterdam Centraal Station’dan trenle ya da otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Trenle yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor ancak durak merkezin dışında olduğu için 20 dakikalık bir yürüme yolu bulunuyor. Otobüsle yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor ancak durak merkezde olduğu için yürümeye gerek kalmıyor. Tren ve otobüs fiyatları da benzer olduğu için tercih tamamen size kalıyor, size göre avantajlı olan yolu tercih edebilirsiniz.

 

Tren yolundan merkeze ulaşım
Tren istasyonundan merkeze ulaşım

 

Biz yorulmamak adına otobüsle gitmeyi tercih ettik.Centraal’de bulunan EBS ofisinden gidiş dönüş kişi başı 10€’a aldığımız otobüs biletleriyle, istasyonun üst katına çıkıp, E platformundan 391 numaralı otobüse bindik. Yaklaşık 40 dakika sonra Zaanse Schans’a ulaştık.

 

Bu güzel manzara ile karşılaştık :)
Bu güzel manzara ile karşılaştık 🙂

 

Öncelikle sizi bir konuda uyarmam gerekiyor, yaz ya da kış farketmez buraya gelirken üzerinize mutlaka kalın giyecekler alın çünkü burası çok rüzgarlı ve soğuk bir bölge. Yel değirmenleri için elverişli ancak biz insanlar için kötü koşullar bunlar 🙂

 

Beni birde uçarken çek :)
Beni bir de uçarken çek 🙂

 

Uyarımı da yaptığıma göre gönül rahatlığı ile gezilecek ve görülecek yerlerden bahsedebilirim. Burada ilk önce görülmesi gerekenler tabiki Yel Değirmenleri. Her yel değirmeni farklı bir işlev adına aktif olarak çalışıyor. Toplamda 13 adet yel değirmeni bulunuyor.

Bu bölgeye zamanında değirmenler elektrik üretmek için kurulmamışlar. Hollanda’nın en büyük problemi olan denizle savaşmak için kullanılmışlar. Su seviyesinin altında bulunan bölgelerde suyun dışarı pompalanmasında, kullanılabilir tarım arazileri elde etmek için ise göletlerdeki suyun çekilmesinde görev almışlar.

 

DSC_3246

 

Günümüze kadar gelen bu yel değirmenlerinin kimisi boya üretiminde, kimisi bıçkı tezgahı olarak, kimisi ise yağ fabrikası olarak kullanılmaya devam ediliyor. Dilerseniz yel değirmenlerinin içini cüzi rakamlar karşılığında gezebiliyorsunuz.

Yel Değirmenleri arasında en ünlüsü De Kat (kedi anlamına geliyor). De Kat,1782 yılında yapılmış ve işlevi boyalar için renk üretmek olan bir yel değirmeni. Biz bu yel değirmenini gezmeyi tercih ettik. Giriş ücreti 4€ ve türkçe dil seçeneği de olan broşürleri mevcut.

 

De Kat
De Kat

 

İçerisinde, değirmenin kusursuz işleyişini görebilir, terasına çıkarak muhteşem manzarayı fotoğraflayabilirsiniz. Giriş bölümünde ise hediyelik eşya mağazası bulunuyor ancak siz hediyelikleri buradan almayın, fiyatları birazcık tuzlu 🙂

 

De Kat'ın içi
De Kat’ın içi

 

De Kat'ın terasından panoramik manzara
De Kat’ın terasından panoramik manzara

 

Değirmenler arasında ücretsiz gezebileceğiniz bir değirmen de mevcut, De Huisman. Diğer değirmenlere kıyasla daha küçük olan De Huisman, 1786 yılında inşa edilmiş ve günümüzde görevi hardal üretimi yapmak.

 

Sağ tarafta bulunan minik değirmen De Huisman
Sağ tarafta bulunan minik değirmen De Huisman

 

Zaanse Schans’ta yel değirmenleri dışında neler var derseniz. Minik peynir fabrikaları var, burada peynir üretimlerini izleyip satın alabilirsiniz.

Keçi, koyun, tavuk gibi hayvanlardan oluşan bir çiftlik var. Burada hayvanları sevebilir, önlerinde bulunan makinalardan aldığınız yemlerle besleyebilir ve fotoğraflarını çekebilirsiniz 🙂

 

DSC_3251

 

Hollanda’nın en önemli sembollerinden biri clogs ismini verdikleri tahta ayakkabılar. Hollanda’nın büyük bir bölümü deniz seviyesinin altında olduğu için eskiden beri hep ıslak bir ülkeymiş ve zamanında kaymamak için bu tahta ayakkabıları üretip giymeye başlamışlar. Günümüzde çok yaygın olmasada kasabalarda bu ayakkabılar giyilmeye devam ediliyor ancak turistik olarak daha çok ilgi görüyorlar.

Zaanse Schans’ta bir de ayakkabı atölyesi var. Burada ayakkabı yapımını izleyip, satın alabilir ve atölye önünde bulunan dev ayakkabılarla fotoğraf çekilebilirsiniz 🙂

 

İçine oturabildiğiniz büyüklükte ayakkabılarda mevcut :)
İçine oturabildiğiniz büyüklükte ayakkabılarda mevcut 🙂

 

İlginizi çekerse Zaans Museum var. Biz içine girmedik ancak otobüs durağı tam önünde olduğu için fotoğrafını çekebildik.

 

Zaans Museum
Zaans Museum

 

Geldiğiniz zaman her yerde sıcak çikolata satıldığını göreceksiniz, Zaanse Schans’ın soğuk havasına çok iyi gelen bu çikolatadan içebilirsiniz 🙂

Hediyelik eşya alışverişi yapabilmeniz için çok sayıda dükkan var, onları gezebilir, minik hatıralar satın alabilirsiniz.

 

Bu sevimli değirmende dönüyor :)
Bu sevimli değirmende dönüyor 🙂

 

Ben sizin için bir gezi rotası hazırladım, google maps linkine buradan ulaşabilir, aşağıda rotayı görebilirsiniz.

 

Zaanse Schans Turist Haritası
Zaanse Schans Turist Haritası, başlangıç noktası otobüs durağı.

 

Diğer Hollanda kasabalarıyla kıyasladığımda Zaanse Schans çok fazla turistik ancak bu durum bizi rahatsız etmedi, iyiki geldik dedirtti 🙂 Sizinde yolunuz düşerse, burayı es geçmeyin derim.

 

DSC_3247