Hafta sonu geldiği zaman, eşimle İstanbul içinde nereye gitsek diyaloglarımız başlar, alternatif çok olduğu için bir türlü karar veremeyiz, hatta bazı hafta sonlarımız sırf kararsız kaldığımız için evde dinlenerek geçer 🙂 Ben genellikle huzur rotalarını tercih ederim, her hafta gitsem sıkılmam, bugünde sizlere bu rotalardan birini anlatacağım. İstanbul’un kalabalık ve gürültüsünden bunaldığınız zaman (ki ben genellikle hep bunalmış durumdayım), İstanbul sınırları içerisinde bulunan ancak İstanbul’da olduğunuza hiç inanamadığınız bir rota, Anadolu Kavağı ve çevresi. Yeşil ile mavinin, sonsuz huzur ile buluştuğu en güzel yerlerden biri.

 

IMG_3607

 

İkinci köprü yolu tarafından geldiğiniz durumda, rotanın ilk durağı Hz. Yuşa Tepesi. Burada Yuşa Peygamberin 17 metre uzunluğunda kabri bulunuyor, insan burayı gördüğü zaman, bu mezar neden bu kadar uzun diye düşünmeden edemiyor. Acaba boyu mu bu kadar uzundu? Bu sorunun iki farklı cevabı var, bu uzunluk peygamberin boyundan değil, ona duyulan saygıdan ya da sonradan manevi keşif ile bulunduğu için kabrin nereye isabet edildiği bilinmediğinden uzun tutulduğu söyleniyor. Türbe dışında bu tepenin bir diğer özelliği, Karadeniz’i ve Boğaz’ı aynı anda gören bir konumda yer alması. Önünde bulunan terasa çıktığınızda sizleri muhteşem bir manzara karşılıyor. Burada bulunan banklarda oturup huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

 

DSC_4190
Hz. Yuşa’nın Kabri

 

DSC_4192

 

Tepeye kendi aracınızla giderseniz ücretsiz otoparkı mevcut, toplu taşıma ile gitmek isterseniz 15A numaralı otobüs ile Yuşa Tepesi durağında inerek ulaşabilirsiniz. Otopark ve duraktan tepeye yürürken sağlı sollu minik tezgahlarda doğal ürünler, ufak hediyelikler satılıyor, buradan alışveriş yapabilirsiniz.

 

DSC_4196

 

İkinci durağımız Yoros Kalesi. Bizans döneminden kalan, sonrasında Cenevizliler tarafından kullanılan tarihi kale, öyle güzel bir tepede yer alıyorki, muhteşem manzarasına dalıp gitmemek elde değil. Kalenin içerisine ücretsiz olarak girebilir ve ön tarafına çıkıp manzarayı izleyebilirsiniz.

 

DSC_1939

 

DSC_2694
Kale içinden manzara

 

Kaleye kendi aracınızla giderseniz, hemen yanında bulunan ve herkesin araçlarını parkettiği boş araziye aracınızı bırakabilir ve buradan kaleye yürüyebilirsiniz. Vapur ile Anadolu Kavağı’na gelip, yokuşlu bir yoldan kaleye çıkabilirsiniz. 15A numaralı otobüs ile, Anadolu Kavağı durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

DSC_2698
Yoros Kalesi

 

DSC_4222

 

Kalenin hemen aşağısında iki tane çok güzel manzaralı café var. Bunlardan ilki Yoros Café, bu cafenin manzarası muhteşem ancak çok kalabalık ve bangır bangır müzik çalıyorlar. Hafta sonu birazcık huzur bulayım diye buralara geldiyseniz tavsiye etmiyorum. Bir diğer café Çam Vadisi, biz burayı tercih ettik, daha huzurlu, sessiz sakin, muhteşem bir manzaraya sahip ve masalarında kırmızı pötikareli örtüleri var, bu örtüyü gördüğüm mekana hemen ısınıyorum nedense 🙂

 

DSC_4203
Çam Vadisi Cafe

 

DSC_4210
Aşağıdaki cafe Çam Vadisi, sağ taraf ise Yoros Cafe.

 

Bir sonraki durağımız Poyrazköy. Eskiden kendi halinde, güzelliğine el değmemiş, yemyeşil bir sahil kasabası iken, üçüncü köprünün yapılmasıyla birlikte yeşili azalan, imara açılacağı konuşulan bir yer halini almış. Yinede halen huzurundan hiçbir şey kaybetmemiş olması, onu hafta sonu kaçamak duraklarımız arasına almamızı sağlıyor 🙂

 

DSC_4280
Poyrazköy

 

Bir limana sahip ve hemen yanında yazın denize girilebilinen bir plajı olan Poyrazköy, birçok balık restoranına da ev sahipliği yapıyor. Hafta sonu huzurlu bir ortamda taze balık yemek için bu güzel balıkçı kasabasını tercih edebilirsiniz. Kendi aracınızla ulaşım sağlarsanız yol kenarlarına park edebilir ya da restoranların vale hizmetinden faydalanabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelelim derseniz, 135 numaralı otobüs ile Dere Mah. Sapağı durağında inmeniz gerekiyor.

 

IMG_0637
Keyif kahvesi 🙂

 

DSC_2665

 

Kaçamak rotamızın son durağı, bulunduğu köye de ismini veren Anadolu Feneri. 1856 yılında Fransızlara inşa ettirilen fener, orjinal halini koruyan nadir fenerlerden. Hemen karşı kıyısında ise Rumeli Feneri yer alıyor. Etrafı dolaşılabilinen fenerin içine malesef girilmiyor ancak bulunduğu bölgenin de manzarası çok güzel. Saat 16.00’da fenerin etrafı da kapanıyor.

 

DSC_4267
Anadolu Feneri

 

IMG_3616

 

Hemen yanında bulunan caminin ön kısmına geçerseniz oranın da çok güzel manzarası var. Kendi aracınızla gelirseniz, fenerin önünde birkaç arabalık park yeri var. Toplu taşıma ile gelmek isterseniz 15D numaralı otobüs ile Anadolu Feneri durağında inmeniz gerekiyor.

 

DSC_4275

 

Hafta sonu bir gününüzü dolu dolu ve maksimum seviyede huzurlu geçirebileceğiniz rotamızın sonuna geldik, haritasına buradan ulaşabilirsiniz. 🙂  Umarım sizde bu güzel yerleri keşfe çıkar ve keyifli vakit geçirirsiniz. Sizlerinde bu bölgede önermek istediği yerler var ise yorum bırakmayı ihmal etmeyin. Hafta sonu rotalarımız devam edecek, takipte kalın 🙂