Çikolata sevmeyen insan yoktur heralde ya da yok sayılacak kadar azdır, stresi azaltan, antidepresan özelliği bulunan, enerji veren, mutluluk hormonu salgılatan ve bir o kadarda lezzetli olan bir parça çikolataya kim hayır diyebilirki? Ben bu yazıda sizlere bir parça değil, tonlarcasını vadediyorum 🙂

Pelit Çikolata Müzesi, çikolatadan heykellerden oluşan bir müze. Ben bu heykelleri ilk kez Berlin’de ünlü çikolata markası Fassbender Rausch’ın mağazasında görmüştüm. Kendi şehirlerinde bulunan simge yapıların çikolatadan heykellerini sergiliyorlardı. Çok hoşuma gitti ve dönüşte İstanbul’da böyle yerler var mı acaba diye araştırırken bu müze karşıma çıktı.

Müze, Pelit’in Esenyurt’ta bulunan fabrikasının içinde yer alıyor. Haftanın her günü, 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kişi başı giriş ücreti 25lira ve 0-5 yaş arası ücretsiz.

Alt katında ise Pelit’in büyük bir restoranı bulunuyor. Biz iki sene önce ziyaret ettiğimizde, restoranda kahvaltı edenler müzeyi ücretsiz ziyaret edebiliyorlardı, bu kural halen geçerliymiş aklınızda bulunsun. Sadece Pazar günleri olan açık büfe kahvaltı ücreti kişi başı 80lira, fiyatı biraz yüksek ancak o kadar kapsamlı bir kahvaltıki, kahvaltı çeşitlerini geçtim sadece makaron ve pasta çeşitleri için bile gidilebilir. Satın aldığınızda 4 makarona 20 lira verdiğiniz bir yerde size sınırsız makaron yeme imkanı sunuluyor 🙂 Sabah 9’da başlayan kahvaltı öğlen 2-2buçuğa kadar sürüyor, aslında kahvaltı bruncha bağlanıyor da denilebilir.

 

IMG_3609
Dikkat edin, makaronu fazla kaçırıp sizde fotoğraftaki amca gibi bayılmayın 🙂

 

Müze 5 bölümden oluşuyor. Giriş bölümü ‘Ana Salon’, burada sizi öncelikle bir çikolata şelalesi karşılıyor, bu şelaladen size çikolata ikram ediliyor. Bu bölümde ayrıca Nuh’un Gemisi ve gerçek boyutlu çikolatadan bir ev yer alıyor.

 

IMG_3605
Nuh’un Gemisi

 

‘İstanbul’ bölümünde, İstanbul’u temsil eden tarihi yapılar yer alıyor. Boğaz Köprüsü’nden Galata Kulesi’ne, Camilerden tarihi Taksim Tramvayına kadar birçok yapı çikolatadan heykeller halinde sergileniyor.

 

IMG_3603

 

IMG_3600
Beyaz çikolata aşkına ❤

 

‘Türk Büyükleri’ bölümünde, tarihe damga vuran, Atatürk, Fatih Sultan Mehmet gibi önderlerin çikolatadan büstleri yer alıyor.

 

IMG_3608

 

IMG_3604

 

‘Sanatçılar’ bölümünde, dünya sanatına yön veren sanatçılardan, ünlü tablolarına kadar birçok esere yer veriliyor.

 

IMG_3607

 

Son olarak ‘Medeniyetler’ bölümünde ise, dünya tarihinde yer alan medeniyetleri temsil eden çikolatadan eserler bulunuyor.

Peki bu çikolatadan heykeller nasıl erimiyor? Hem müzenin sıcaklığı, çikolatalar erimesin diye belirli bir derecede tutuluyor, hemde heykellerin üzerine son aşamada sürülen bir madde ile şekilleri korunuyor.

Müzede aynı zamanda çocuklar için pasta yapım atölyeleri düzenleniyor.

Camlarla kaplı olan bir bölümden, fabrikada bulunan pasta yapılan mutfak izlenebiliyor.

Fotoğraf çekilebileceğiniz 3boyutlu alanlar bulunuyor. Burada eğlenceli fotoğraflar çekilebilirsiniz 🙂

 

IMG_3616

 

IMG_3613

 

İçinizden heykellerin bir parçalarını koparıp yemek gelsede, hafta sonu güzel bir kahvaltı sonrasında keyifli vakit geçirebilir, buram buram çikolata kokusunu içinize çekebilirsiniz 🙂